قدرتمندترین ابررایانه جهان

Telegram
ابررایانه ژاپنی در ردیف اول فهرست رتبه‌بندی قدرتمندترین کامپیوترهای جهان قرار گرفت.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از آژانس خبری «کیودو»، ابررایانه ژاپنی «فوگاکو» در ردیف اول فهرست رتبه‌بندی بهترین کامپیوترهای جهان قرار گرفت.

ابر رایانه ژاپنی به نام «فوگاکو» با پشت سر گذاشتن قدرتمندترین ابر رایانه جهان به نام «سامیت» که متعلق به آمریکاست، در صدر فهرست ۵۰۰ ابر رایانه برتر جهان قرار گرفت.

 ولیعهد عربستان  - اسپوتنیک ایران
ولیعهد سعودی شیفته بازی رایانه‌ای

ابررایانه فوگاکو در مرکز علوم محاسباتی RIKEN در «کوبه» ژاپن نصب شده و فقط برخی از فعالیت‌های عملیاتی خود را در ماه جاری آغاز کرده است. سرعت پردازش فوگاکو ۴۱۵.۵ پتافلاپس است که ۲.۸ برابر سریع‌تر از ابررایانه سامیت با سرعت پردازش ۱۴۸.۸ پتافلاپس است.

به گفته طراحان فوگاکو، سرعت این ابررایانه در بهترین حالت به هزار پتافلاپس می‌رسد که رکوردی بی سابقه در طول تاریخ است. این ابررایانه ۱۵۸ هزار و ۹۷۶ پردازنده دارد. هر یک از این پردازنده‌ها موسوم به A۶۴FX که توسط فوجیتسو تولید شده دارای ۴۸ هسته است. معماری این پردازنده‌ها مبتنی بر طراحی شرکت «آی.آر. ام» است.

در حال حاضر بعد از ابررایانه فوگاکو ژاپن و سامیت آمریکا که به ترتیب رتبه‌های اول و دوم را دارند، ابررایانه «سیرا» در آمریکا با سرعت ۹۴.۶ پتافلاپس رتبه سوم را از آن خود کرده است. ۲ ابر رایانه چین به نام‌های Sunway TaihuLight و Tianhe-۲A با سرعت‌های ۹۳ و ۶۱.۴ پتافلاپس نیز به ترتیب رتبه‌های چهارم و پنجم را به دست آورده‌اند. قرار است فوگاکو فعالیت عملیاتی کامل خود را در سال ۲۰۲۱ آغاز کند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала