پمپئو بولتون را خائن خواند

© Sputnik / Alexey Vitvitsky / ورود به گالری تصاویرپمپئو بولتون را خائن خواند
پمپئو بولتون را خائن خواند - اسپوتنیک ایران
Telegram
مایک پمپئو، جان بولتون را خیانتكار و كتاب وی درباره کاخ سفید را دروغ خواند.

به گزارش اسپوتنیک، مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریكا، جان بولتون مشاور سابق امنیت ریاست جمهوری آمریکا دونالد ترامپ، را خیانتكار و كتاب وی درباره کاخ سفید را دروغ خواند.

پمپئو درباره این کتاب گفت: "من این کتاب را نخواندم، اما با توجه به بخش هایی که منتشر شده است، جان بولتون مجموعه ای از ادعاهای دروغین، مطالب نیمه‌درست کاملا تحریف شده و باطل آشکار را منتشر می‌کند. هم ناراحت‌کننده و هم خطرناک است که نقش نهایی بولتون خائنی شده است که با نقض اعتماد مقدس مردم به او به آمریکا آسیب می‌زند." پمپئو افزود: "من می خواهم به دوستان خود در سراسر جهان بگویم: شما می دانید که آمریکا رئیس جمهور ترامپ قدرت خوب است."

وزارت دادگستری آمریکا با تنظیم شکایتی در دادگاه سعی دارد مانع از انتشار کتاب جان بولتون با عنوان "اتاق حوادث: یک خاطره از کاخ سفید" شود. براساس این دعوی، کتاب بولتون به این دلیل نباید منتشر شود که حاو«اطلاعات محرمانه است.

ترامپ: چرا آلمان به روسیه برای انرژی پول می دهد، آنوقت ما باید از آلمان محافظت کنیم - اسپوتنیک ایران
ترامپ: آلمان به روسیه برای انرژی پول می دهد، آنوقت ما باید از آلمان محافظت کنیم

بولتون در کتاب خود که قرار است هفته آینده رسما منتشر شود، دست به افشاگری‌هایی علیه دولت ترامپ از جلمه پمپئو زده است. بولتون مدعی شده است که پمپئو از همان نشست اول ترامپ با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی نسبت به سیاست او در قبال این کشور تردید داشته و این تردید مدام شدت گرفته است. مشاور پیشین امنیت ملی کاخ سفید همچنین گفته است که پمپئو به گفت‌وگوی تلفنی ترامپ با «مون جائه این» رییس جمهوری کره جنوبی پیش از دیدار با کیم گوش داده و به بولتون گفته است که از شنیدن آن سکته کرده است.

بولتون در موردی دیگر در کتاب خود نوشته است که پس از هدف‌گیری و سرنگونی پهپاد ارتش آمریکا توسط ایران در خلیج فارس در تابستان سال گذشته، وقتی ترامپ تصمیم به حمله نکردن به ایران گرفته، پمپئو همنظر با بولتون این تصمیم را بسیار خطرناک دانسته است. به گفته بولتون، پمپئو به وی گفته است وقتی ترامپ که به ادعای خود تنها دقایقی پیش از صدور فرمان نهایی حمله به ایران در تلافی سرنگونی پهپاد آمریکایی آن را متوقف کرده بود، او به قدری پریشان شده که تا ساعت 2 بعد از نیمه شب بیدار مانده است.

بولتون در مورد دیگری نیز گفته پس از گفت‌وگوی ترامپ با امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه و پذیرش رفع موقت تحریم‌ها علیه ایران برای رسیدن به توافقی جدید، پمپئو گفته که با شماری از سناتورهای جنگ‌طلب تماس می‌گیرد تا مخالفت جمهوریخواهان با چنین مذاکراتی را تشدید کنند. رییس جمهوری آمریکا شهریورماه سال گذشته بولتون را به صورت ناگهانی و از طریق پیامی توییتری اخراج کرد؛ اقدامی که آغازگر آشکار شدن اختلافات جدی میان آن دو در مورد موضوعات مختلف بود.

بولتون خاطرات حضور خود در کاخ سفید را در کتابی نوشته که به زودی قرار است منتشر شود، اما فرایند انتشار آن نیز با اصطکاک‌هایی میان او و ترامپ همراه بوده است. کاخ سفید معتقد است که کتاب بولتون حاوی اطلاعات طبقه‌بندی شده است و به صورت کنونی قابل انتشار نیست.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала