فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، تابعیت ایران می گیرند

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، تابعیت ایران می گیرند
فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، تابعیت ایران می گیرند - اسپوتنیک ایران
Telegram
فرزندان زنان ایرانی که مادر آنها با مردان خارجی ازدواج کرده اند و به 18 سالگی رسیدند حتی در صورت فوت و یا طلاق مادر هم می توانند برای گرفتن تابعیت ایران اقدام کنند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت ایران، هیئت وزیران ایران در اجرای قانون اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، آیین نامه اجرایی نحوه اعطای تابعیت به افراد مشمول این قانون را تصویب کرد. بر این اساس، هر زن ایرانی که با مرد غیرایرانی ازدواج کرده و در نتیجه این ازدواج، دارای فرزند زیر 18 سال باشد و هر فردی که از مادر ایرانی و پدر غیرایرانی متولد شده و بیش از 18 سال تمام داشته باشد می‌تواند متقاضی اعطای تابعیت برای فرزندش باشد.

طیبه سیاوشی، نماینده مجلس  - اسپوتنیک ایران
سرنوشت قانون تابعیت فرزندان مادران ایرانی چه خواهد شد؟

همچنین، فوت مادر، پدر یا فرزند و حجر این افراد، مانع از درخواست اعلام تابعیت ایرانی برای فرزند، نمی باشد و در صورت فوت مادر و نرسیدن فرزند به هیجده سالگی، دادستان شهرستان محل اقامت فرزند، پس از انجام تحقیقات و گردآوری مستندات و ادله، درخواست مورد نظر را به استانداری ارائه می کند. تعلق فرزند مشمول این قانون به مادر ایرانی، به موجب گواهی معتبر بیمارستان یا گواهی هریک از مراکز بهداشتی و درمانی ایرانی که فرزند در آن جا متولد شده و در صورت نبودن هریک از این گواهی ها یا تولد طفل در خارج از کشور، به موجب رأی مرجع قضایی (داخلی یا خارجی)، احراز می شود.

صدور پروانه اقامت برای پدر غیرایرانیِ فرد مشمول قانون در صورت نداشتن مشکل امنیتی، مشروط به تأیید و اعلام تابعیت ایرانی فرزند و درخواست کتبی وی برای اقامت در ایران، براساس قوانین و مقررات مربوط صورت می‌گیرد.

بر این اساس، هر زن ایرانی که با مرد غیرایرانی ازدواج کرده و در نتیجه این ازدواج، دارای فرزند زیر 18 سال باشد و هر فردی که از مادر ایرانی و پدر غیرایرانی متولد شده و بیش از 18 سال تمام داشته باشد می‌تواند متقاضی اعطای تابعیت برای فرزندش باشد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала