چرا در اعلام رؤیت هلال ماه اختلاف نظر است؟

© Sputnik / Alexey Malgavko / ورود به گالری تصاویرچرا در اعلام رؤیت هلال ماه و اعلام عید فطر اختلاف نظر است؟
چرا در اعلام رؤیت هلال ماه و اعلام عید فطر اختلاف نظر است؟
 - اسپوتنیک ایران
Telegram
ستاد استهلال دفتر رهبری ایران در خصوص رؤیت هلال ماه شوال توضیح داد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام موحدنژاد در گفت‌وگو در خصوص اینکه برای استهلال هلال ماه شوال چند گروه اعزام شده و به کدام مناطق رفتند؟ توضیح داد: گروه‌هایی که در استانها اعزام شد، به شکل استانی کار را انجام دادند و از تهران اعزام نشدند بلکه ستادهای استانی برای گروه‌های مختلف برنامه‌ریزی می‌کنند تا در مکان‌های مناسب مستقر شوند.

وی افزود: در استان‌های مختلف هلال رویت شد، برخی استان‌ها به دلیل غبار و ابر رویت نشد. طبق چیزی که در ذهنم است تقریبا ۱۰ گروه موفق به رویت شدند.

موحدنژاد درباره اینکه چرا در اعلام رویت هلال ماه اختلاف نظر وجود دارد، گفت: این موضوع به اختلافات فقهی برمی‌گردد و کاملا فقهی است که مردم ممکن است فکر کنند خدای ناکرده انگیزه های سیاسی باشد.

عضو ستاد استهلال دفتر رهبری خاطر نشان کرد: برخی فقها رویت با ابزار را معتبر می دانند و برخی نمی‌دانند. برخی رویت را در همان منطقه‌ای که فرد ساکن و مستقر هست، الزامی می‌دانند و برخی این موضوع را ملاک نمی‌دانند. این اختلاف جدید نیست و از قدیم بوده است و الان به خاطر تجهیزات ارتباطی بیشتر خود را نشان می‌دهد. مردم هم طبق نظر مرجع تقید خود باید عمل کنند. 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала