گفتگوی وزرای خارجه ایران و افغانستان درباره غرق شدن مهاجران افغان

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / گفتگوی تلفنی وزرای خارجه ایران و افغانستان
گفتگوی تلفنی وزرای خارجه ایران و افغانستان  - اسپوتنیک ایران
Telegram
وزیران خارجه ایران و افغانستان در مورد غرق شدن شماری از مهاجران افغان در رودخانه هریرود با یکدیگر به صورت تلفنی گفتگو و تبادل نظر کردند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، وزارت امورخارجه افغانستان در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که «محمد حنیف ‌اتمر» با «محمد جواد ظریف» وزرای امور خارجه افغانستان و ایران درباره آغاز کار تحقیقات مشترک در مورد حادثه، مشخص ساختن تیم های بررسی کننده گفت‌وگو کردند.

واکنش موسوی به خبر شکنجه مهاجران افغانستانی در ایران - اسپوتنیک ایران
واکنش موسوی به خبر شکنجه مهاجران افغانستانی در ایران

اتمر از سفر هیات دولتی افغانستان برای بررسی حادثه به هرات گفت و یادآور شد که این هیات تحقیقات خود را در محل حادثه آغاز کرده است.

ظریف نیز از انتخابت هیات ایرانی برای تحقیق این حادثه اطمینان داده و افزوده است که آنها نیز به زودی تحقیقات خود را در محل حادثه آغاز خواهند کرد.

هردو طرف توافق کردند که در صورت ضرورت، هیات مشترک می توانند در محل حادثه، شهرهای مشهد و هرات نشست مشترک برگزار کنند.

هدف از این تحقیق دریافت حقایق، اتخاذ تصمیم بعدی در روشنایی آن و پیدا کردن راهکار برای جلوگیری از تکرار چنین حوادث در آینده خوانده شده است.

برخی رسانه‌های افغانستان ۱۲ اردیبهشت مدعی شدند که بیش ۴۰ مهاجر غیرقانونی افغان برای یافتن کار راهی جمهوری اسلامی ایران شده بودند که با ورود به خاک این کشور توسط مرزبانان ایرانی دستگیر و به رودخانه هریرود انداخته شده و شماری از آنها جان باخته‌اند.

ادعای طرح شده دستاویز برخی از رسانه های معاند خارجی و بدخواهان روابط دو کشور ایران و افغانستان قرار گرفته است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала