مدیریت استرس برای مقابله با ویروس کرونا در ایران

© Sputnik / Siyavash Sobhgani هراس از ویروس کرونا در ایران
 هراس از ویروس کرونا در ایران - اسپوتنیک ایران
Telegram

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «تسنیم»، دفتر مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی  ایران توصیه‌هایی‌ برای مدیریت استرس برای مقابله با ویروس کرونا ارائه داده است.

گمانه‌زنی‌های ناشی از شیوع گسترده‌تر این ویروس، موجی از نگرانی و اضطراب را به جامعه و افراد تحمیل کرده است.

-       دیدگاه مثبتی به وقایع داشته باشید. کروناویروس جدید که در اواخر سال 2019 میلادی در چین شناخته شد نیز به نام اِن کرونا یا نیوکرونا نام گرفته است؛ میزان کشندگی سارس 10 درصد، میزان کشندگی مِرس 30 درصد و میزان کشندگی نیوکرونا نیز دو تا سه درصد است که از همه کروناهای قبلی کمتر است. از طرف دیگر شیوع سارس 1.2، میزان شیوع مرس 1.4 و میزان شیوع نیوکرونا یا همین کرونای جدید 3.6 تا 5 درصد است؛ لذا ویروس کرونای جدید، کشندگی بسیار کمتری ولی شیوع کمی بیشتر از کروناویروس‌های قبلی دارد. همچنین از هر 100 نفری که به کروناویروس جدید مبتلا می‌شوند و به مرحله بستری شدن می‌رسند،ممکن است دو تا سه نفر در صورت ابتلا به بیماری‌های زمینه‌ای فوت کنند و بقیه از بیمارستان مرخص می‌شوند؛ بنابراین نباید در جامعه طوری نگرانی به وجود آورد که همه از این بیماری وحشت کنند.

 ایران - اسپوتنیک ایران
چرا ایران، منشأ کرونا معرفی شده است؟

-       به دنبال واقعیت باشید. کسب اطلاعات بالینی و غیر بالینی در خصوص ویروس کرونا می‌تواند کمک کند تا گزارشات و اخبار مرتبط با این ویروس را با کنجکاوی و دقت بسیار زیادی مورد پیگیری قرار دهید. برای این منظور شما می‌توانید به سایت‌های معتبر نظیر سایت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به منظور دریافت اطلاعات در خصوص میزان شیوع، مرگ و میر و اقدامات پیشگیرانه مراجعه کنید.

-        سعی کنید احساسات اضطرابی خود را کنترل نمایید. کنترل احساسات با شناخت و آگاهی از آنان صورت می‌پذیرد. اجتناب از شناخت عواطف و احساسات، می‌تواند مانع کاهش سطح اضطراب شود.

-       یک شیوه سالم زندگی را برگزینید و از سلامت جسمی خود مراقبت کنید. به اندازه کافی بخوابید، به طور منظم وعده غذایی مقوی بخورید و سعی کنید فعالیت بدنی و ورزش انجام دهید.

-        ضمن رعایت اصول پیشگیری؛ با دیگران در ارتباط باشید. با افرادی که به آنها اعتماد دارید، صحبت کنید. همچنین با دوستان یا اعضای خانواده که باعث نشاط و شادابی شما می‌شوند، ارتباط برقرار کنید و از صحبت کردن در خصوص ویروس کرونا و وضعیت فعلی خودداری نمایید.

سازمان بهداشت جهانی - اسپوتنیک ایران
بهداشت ضعیف، عامل افزایش خطر کروناویروس

-       سعی کنید احساس عدم اطمینان را مدیریت کنید. آنچه در کنترل شما است و آنچه بر آن کنترل ندارید را مشخص کنید و برای آنها برنامه‌ریزی لازم را انجام دهید. در کارهای روزمره مشارکت کنید و برنامه‌های روزمره خود را عملی کنید.

-       با فرزندان خود به طور مناسب ارتباط برقرار کنید. در مورد ویروس کرونا، علائم، راهکارهای پیشگیرانه متناسب با سن فرزندان خود به شیوه صادقانه توضیحات لازم را ارائه نمایید. والدین می توانند با ایجاد تمرکز بر روی فعالیت‌ها و برنامه‌های روزانه فرزندان، در کاهش اضطراب و استرس آنان نقش بسیار مناسبی را ایفا نمایند. به یاد داشته باشید که کودکان در مورد چگونگی مدیریت احساسات خود در این مدت، رفتار و احساسات شما را ملاک عمل قرار خواهند داد.

-       می‌توانید از تمرینات ذهن آگاهی، آرامش ذهن، یوگا و مدیتیشن بهره ببرید تا در آرامش کامل قرار گیرد.

-       با رعایت اقدامات پیشگیرانه، روزانه به منظور برخورداری از به‌زیستی روانشناختی به پیاده‌روی بروید. شما می‌توانید یک منطقه دور از زادحام را انتخاب کنید.

-       آموزش در خصوص اقدامات پیشگیرانه، حفظ ایمنی، راهکار های مقابله و ... را فراموش نکنید.

-       استراحت کنید و پیگیری تا اندازه مطلوب اخبار، از منابع معتبر را هم فراموش نکنید. از بررسی بیش از حد شبکه‌های اجتماعی خودداری و از اتفاقاتی که مانع آرامش شما می‌شوند، پرهیز کنید.

برای پیشگیری از بیماری های قلبی سیب بخورید - اسپوتنیک ایران
برای پیشگیری از بیماری های قلبی سیب بخورید

-        در صورت لزوم، درخواست مشاوره دهید؛ اگر بیش از حد نگران هستید، ناراحتی طولانی مدتی دارید و یا واکنش‌های روانشناختی طولانی نسبت به این وقایع دارید و بر عملکرد شغلی یا روابط بین فردی شما تاثیر منفی گذاشته است، با یک روانشناس و مشاور مشورت کنید.

ویروس کرونا که شیوع آن از اواخر دسامبر سال گذشته میلادی در چین شروع شد، علاوه بر30 استان و منطقه چین، به شماری دیگر از کشورها از جمله آمریکا، استرالیا، تایلند، مالزی، کره جنوبی، ژاپن، کانادا، سوئد، اسپانیا، فرانسه و امارات متحده عربی نیز سرایت کرده است.

این ویروس می‌تواند از طریق قطرات تنفسی از انسان به انسان هم منتقل شود.حدس زده می‌شود که ممکن است این بیماری از طریق تماس با این آبزیان یا خوردن آنها منتقل شود، ولی هنوز نتیجه نهایی در این زمینه حاصل نشده است.

دوره نهفتگی این بیماری به طور متوسط حدود 7 روز است و علائم بیماری پس از گذشت این بازه زمانی در بدن فرد مبتلا ظاهر می‌شود. علائم شامل تب، بدن درد، گلو درد، سرفه، درد عضلات، آب ریزش بینی، سر درد است. برخی دچار علائم گوارشی مثل تهوع و اسهال می‌شوند. آنچه باعث نگرانی می‌شود این است که فرد دچار ذات الریه شود.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала