ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

وزارت علوم ایران استفاده از حیوانات در آموزش‌های دانشگاهی را ممنوع کرد

© Fotolia / JacobSTوزارت علوم ایران استفاده از حیوانات در آموزش‌های دانشگاهی را ممنوع کرد
وزارت علوم ایران استفاده از حیوانات در آموزش‌های دانشگاهی را ممنوع کرد - اسپوتنیک ایران
وزارت علوم ایران، دانشگاه و مراکز زیر‌مجموعه وزارت عبوم را ملزم کرد تا از جایگزین‌های آموزشی بجای حیوانات استفاده کنند.

به گزارش اسپوتنیک، وزارت علوم ایران در ابلاغیه که در سایت رسمی این وزارت منتشر شده استفاده از حیوانات را برنامه های آموزشی دانشگاه‌ها را ممنوع اعلام کرد.

در همین زمینه، معاون آموزشی وزارت علوم ایران، دکتر علی خاکی صدیق، خواستار استفاده از جایگزین‌هایی بجای بهره‌برداری از حیوانات زنده در محیط های آموزشی و آزمایشگاهی و سایر فضاهای آموزشی مانند کلینیک‌ها و درمانگاه‌های وابسته به دانشگاه‌ها شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم ایران، دکتر خاکی صدیق، در ابلاغیه‌ای از معاونان آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌ها خواست تا در رشته‌های دامپزشکی، علوم دامی، برخی گرایش‌های زیست‌شناسی و دیگر رشته‌های مرتبط، اقدام به استفاده از جایگزین‌های آموزشی کنند. در این خصوص تاکید شده است که دانشگاه‌ها "تجربه‌های موفق خود به ویژه در بهره‌گیری از جایگزین‌های حیوانات در آموزش دانشجویان" را به دفتر برنامه‎‌ریزی آموزش عالی وزارت علوم اعلام کنند.

در ابلاغیه وزارت علوم ایران آمده است: "دانشگاه استفاده از حیوان برای آموزش را محدود و تنها به موارد خاصی منحصر کند که به هیچ وجه امکان استفاده از جایگزین‌های آن وجود نداشته باشد." این تصمیم و اقدام وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که نشان‌دهنده گام برداشتن به سوی هم‌راستا شدن با رویکردها و شیوه‌های نوین در نظام‌های آموزش عالی برتر جهان می‌باشد، بر لزوم توجه و آگاهی دانشجویان نسبت به "بهره‌گیری خردمندانه از طبیعت" و "به‌ویژه بهره‌گیری از جایگزین‌های حیوانات" در امر خطیر آموزش تاکید کرده است.

همچنین مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی آموزش عالی ایران، دکتر محمدرضا آهنچیان در این خصوص خاطرنشان کرد: " روشن است که مهم‌ترین وظیفه معاونان آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌ها، نظم بخشیدن به سیاست‌ها و برنامه‌های در دست اجرا برای ارتقای کیفیت یادگیری و آموزش دانشجویان است. این کوشش باید با توجه و تمرکز کافی بر حفظ محیط زیست و مراعات رفتار اخلاقی در کار با جانداران و حیوانات باشد. به ویژه در رشته‌هایی که برای آموزش نیاز به استفاده از جانداران و حیوانات است باید به این نتیجه برسیم که هدف یادگیری که با آسیب رساندن به طبیعت و محیط زیست تحقق یابد نافی خویش است و در حقیقت بر ضد خود عمل کرده است. خوشبختانه بسیاری از دانشگاه‌های دولتی کشور در این زمینه ملاحظات مناسبی را داشته‌اند اما نیاز به مراقبت‌های بیشتر احساس می‌شود."

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала