ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

رویترز: مذاکرات عربستان و قطر شکست خورد

© AP Photo / Pool/Brendan Smialowskiتمیم بن حمد التانی امیر قطر
تمیم بن حمد التانی امیر قطر - اسپوتنیک ایران
خبرگزاری رویترز به نقل از منابع مطلع از شکست تلاش‌ها برای احیای روابط میان عربستان سعودی و قطر خبر داده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری رویترز، روز سه‌ شنبه به نقل از منابع مطلع نوشته است که مذاکرات میان عربستان سعودی و قطر برای پایان دادن به اختلافات و احیای روابط دوجانبه، در همان ابتدا شکست خورده و تلاش برای ایجاد جبهه‌ای واحد در میان اعضای شورای همکاری خلیج فارس علیه ایران را با مانع مواجه کرده است.

امیر قطر: کمک‌های ایران فراموش نشدنی است - اسپوتنیک ایران
امیر قطر: کمک‌های ایران فراموش نشدنی است

بنا بر این گزارش، این گفتگوها در ماه اکتبر ۲۰۱۹ (مهر-آبان ۹۸) با هدف از سرگیری روابط میان قطر با بلوک متشکل از عربستان سعودی، امارات عربی متحده، بحرین و مصر آغاز شد. این چهار کشور در نیمه سال ۲۰۱۷ میلادی دوحه را به حمایت از تروریسم و داشتن روابط نزدیک با ایران متهم کرده و به همین بهانه رابطه دیپلماتیک خود با قطر را قطع کردند. قطر این اتهامات را رد کرده است.

آمریکا با تمام این کشورها روابط نزدیکی دارد و امیدوار بود با برقراری گفتگو بین آن‌ها به اختلاف در شورای همکاری پایان داده و جبهه‌ای متحد علیه ایران تشکیل دهد.

رویترز به نقل از دیپلمات‌های غربی و دو منبع مطلع از دیدگاه‌های قطر، نوشته است که اولویت دوحه در مذاکرات، از سرگیری تردد آزادانه اتباعش به کشورهای تحریم‌ کننده، دسترسی به حریم هوایی این کشورها و باز کردن مرز زمینی با عربستان سعودی بوده است.

با این وجود، سه دیپلمات گفته‌ اند که ریاض در این گفتگوها بر لزوم تغییر بنیادین رفتار قطر، به خصوص در زمینه سیاست خارجی تأکید کرده است. به گفته یکی از این دیپلمات‌ها، عربستان سعودی خواهان انعقاد توافقی بوده که قطر در آن تعهدات تازه‌ای به طرف مقابل می‌ دهد. این دیپلمات گفته است: از آنجا که میان دو کشور اختلاف نظرهای متعددی در زمینه سیاست خارجی وجود دارد، این خواسته به هیچ‌ وجه برای قطر قابل قبول نبود.

دو منبع مطلع در کشورهای حاشیه خلیج فارس به رویترز گفته‌ اند که عربستان سعودی که به نمایندگی از سه کشور دیگر تحریم‌ کننده با قطر گفتگو می‌ کرد، در ماه دسامبر (آذر) و بعد از آنکه امیر قطر از شرکت در نشست سالانه شورای همکاری در ریاض خودداری کرد، به این مذاکرات پایان داده است.

یک منبع در این مورد گفته است که قطری‌ها جدی به نظر نمی‌ رسیدند.

یک منبع مطلع از دیدگاه‌های عربستان سعودی می‌گوید ریاض به این گفتگوها امید بسته بود، اما حالا "همه‌چیز به خانه اول بازگشته است".

این اولین بار نیست که عربستان سعودی و متحدانش برای قطر شرط تعیین می‌ کنند. این کشورها در سال ۲۰۱۷ هم فهرستی ۱۳ بندی از خواسته‌ ها را به دوحه ارائه کردند. توقف فعالیت شبکه خبری "الجزیره"، تعطیلی پایگاه نظامی ترکیه در قطر، توقف حمایت از "اخوان المسلمین" و کاستن از میزان روابط با ایران، از جمله این خواسته‌ ها بود.

هرچند وزیر خارجه قطر دو ماه پیش گفته بود که "اندکی پیشرفت" در مذاکرات به دست آمده، اما یک منبع قطری در مورد این گفتگوها گفته است که خواسته‌ های عربستان سعودی و متحدانش غیر واقع‌ بینانه بوده است. به گفته وی، "ما حاضر نیستیم به یک کشور نیابتی و پیرو تبدیل شویم".

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала