ایران خواستار جلوگیری از سیاسی شدن واقعه سقوط بوئینگ اوکراینی شد

CC BY 4.0 / TASNIM NEWS AGENCY / علی شمخانی، دبیر شورای‌عالی امنیت ملی ایران
علی شمخانی، دبیر شورای‌عالی امنیت ملی ایران - اسپوتنیک ایران
Telegram
دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: حادثه تلخ هواپیمای اوکراینی به دلیل اشتباه انسانی موردی پدید آمده بود و نباید اجازه دهیم که با دخالت عناصر مغرض به جنجال سیاسی مبدل شود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، دریابان علی شمخانی روز دوشنبه در گفت وگوی تلفنی با "الکسی دانیلوف" دبیر شورای امنیت ملی اوکراین با تسلیت کشته‌ شدن تعدادی از اتباع کشور اوکراین در سانحه سقوط هواپیمای این کشور در تهران با خانواده قربانیان این حادثه ابراز همدردی کرد.

دبیر شورای امنیت ملی و دفاعی اوکراین به تهران می رود - اسپوتنیک ایران
دبیر شورای امنیت ملی و دفاعی اوکراین به تهران می رود

 دبیر شورای عالی امنیت ملی با تاکید بر اراده جمهوری اسلامی ایران برای همکاری کامل با طرف‌ های ذیربط در این حادثه خاطرنشان کرد: با هماهنگی نزدیکی که از ابتدای وقوع حادثه میان دو کشور برقرار شد کارشناسان اوکراینی نخستین گروهی بودند که به ایران وارد شدند و بدون هیچ محدودیتی با تامین دسترسی‌ های مورد نیاز، بررسی‌ های فنی و میدانی را آغاز کردند.

شمخانی با اشاره به ضرورت تداوم تلاش دو کشور برای جلوگیری از اعمال اراده طرف‌ های دیگر و ایجاد سوء تفاهم در روند بررسی‌ های فنی و کارشناسی گفت: این حادثه تلخ به دلیل اشتباه انسانی موردی پدید آمده و نباید اجازه دهیم که با دخالت عناصر مغرض به جنجال سیاسی مبدل شود.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با دعوت از همتای اوکراینی خود برای سفر به تهران و بررسی مشترک این رخداد از سوی نهادهای امنیت ملی دو کشور اظهار داشت: دستیابی به ارزیابی فنی مورد توافق می‌ تواند به تعیین تکلیف این پرونده در فضایی کارشناسی و غیر سیاسی کمک شایانی کند.

همچنین دانیلوف دبیر شورای امنیت ملی اوکراین در این گفت وگو با ابراز تسلیت متقابل و همدردی با رهبری، رییس جمهوری، ملت ایران و خانواده‌ هایی که عزیزانشان را در این حادثه از دست داده اند، اظهار داشت: از همکاری و میزبانی موثر ایران برای بررسی کارشناسی ابعاد این حادثه صمیمانه سپاسگزارم.

وی با تاکید بر ضرورت تسریع در روشن شدن ابعاد و دلایل حادثه که می‌ تواند از دخالت طرف‌ های دیگر جلوگیری کند، افزود: لازم است ضمن تداوم همکاری مشترک، روش‌های تسریع در اعلام نتیجه نهایی و خاتمه پرونده را شناسایی و پیگیری کنیم.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала