ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

حجم تجارت ایران با اتحادیه اوراسیا از مرز یک میلیارد دلار عبور کرد

© Sputnik / Sergey Guneyev / ورود به گالری تصاویرحجم تجارت ایران با اتحادیه اوراسیا از مرز یک میلیارد دلار عبور کرد
حجم تجارت ایران با اتحادیه اوراسیا از مرز یک میلیارد دلار عبور کرد - اسپوتنیک ایران
مدیرکل امور بین الملل گمرک ایران: صادرات ایران به اورآسیا، 347 میلیون دلار و میزان واردات ایران از این اتحادیه 655 میلیون دلار بوده است.

به گزارش اسپوتنیک، حسین کاخکی، مدیرکل امور بین الملل گمرک ایران اعلام کرد: از زمانی که توافقنامه اوراسیا اجرا شده است، حجم تجارت خارجی با این اتحادیه از مرز یک میلیارد دلار عبور کرده است.

وی گفت: صادرات ایران به اورآسیا از زمان اجرایی شدن توافقنامه 347 میلیون دلار بوده که حدود 87 میلیون دلار مشمول تعرفه‌های ترجیحی شده؛ همچنین میزان واردات ایران از اورآسیا 655 میلیون دلار بوده که حدود 533 میلیون دلار آن مشمول تعرفه ترجیحی شده است. مجموع کشورهای اوراسیا 94 میلیون نفر جمعیت دارند و در حوزه انرژی رتبه نخست، گاز رتبه دوم و تولید برق رتبه چهارم دارند.

 ایران و اتحادیه اوراسیا، تجارت ترجیحی را آغاز کردند - اسپوتنیک ایران
ایران و اتحادیه اوراسیا، تجارت ترجیحی را آغاز کردند

کاخکی تصریح کرد: چشم انداز بسیار خوبی برای اوراسیا دیده می شود، به خصوص اینکه برخی کشورها مانند هند مذاکراتی برای پیوستن به این اتحادیه آغاز کرده و پیش‌بینی شده این کشور در آینده اقتصاد دنیا (سال 2025) تبدیل به کشور دوم اقتصاد دنیا پس از چین تبدیل شود. اکنون فرصت مناسبی برای ایفا کردن نقش محوری در اورآسیاست و باید بتوانیم از ظرفیت مناسب ترانزیت کشور استفاده لازم داشته باشیم.

وی افزود: موضوع تعرفه و ارزش‌گذاری کالا در گمرک اهمیت ویژه دارد؛ در این زمینه تطبیق تعرفه‌های اوراسیا انجام و ابلاغ شده و همچنین درباره ارزش‌گذاری قرار است اقداماتی انجام شود تا صادرات کالا برای صادرکنندگان مقرون به صرفه باشد.

مدیرکل امور بین الملل گمرک ایران با اشاره به قانون موافقتنامه بیان کرد: این قانون اجازه می‌دهد گمرک ایران به صورت مستقیم ارزش، تعرفه و اظهارنامه را استعلام کند.

کاخکی درباره تسهیلات گمرکی افزود: گمرک به لحاظ اهمیتی که برای اورآسیا قائل است سعی کرده بیشترین تسهیلات را برای صادرکنندگان اوراسیا قائل شود؛ اختصاص مسیر سبز، موافقت با حمل یکسره کالا،  پذیرش حداقل اسناد و موافقت با ترخیص نسیه از جمله این تسهیلات بوده است.

 

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала