ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

توضیحات رئیس بانک مرکزی ایران درباره "عملیات بازار باز"

© Sputnik / Pouya Mamaghani توضیحات رئیس بانک مرکزی ایران درباره "عملیات بازار باز"
توضیحات رئیس بانک مرکزی ایران درباره عملیات بازار باز - اسپوتنیک ایران
عبدالناصر همتی به بانکهای ایران توصیه کرد که دارایی‌های غیرنقد خود را به اوراق دولتی تبدیل کنند.

به گزارش اسپوتنیک، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران بطور خلاصه در توضیح "عملیات بازار باز"، که از دو هفته گذشته با موفقیت مراحل اولیه و آزمایشی خود را سپری کرده است، گفت: این سازوکار برای کنترل نوسانات نرخ سود در حول و حوش "نرخ سیاست گذاری" بسیار کوتاه مدت در "بازار ذخایر" بانکها استفاده می‌شود.

واکنش همتی به شایعه برداشت خمس و زکات از حساب‌های سپرده‌ مردم - اسپوتنیک ایران
واکنش همتی به شایعه برداشت خمس و زکات از حساب‌های سپرده‌ مردم

همتی طی یادداشتی در حساب اینستاگرامی خود نوشت: مایه خوشحالی است که برای اولین بار بانک مرکزی، مجهز به ابزار مدیریت نرخ سود با استفاده از سازوکار بازار، و نه روش های دستوری، به مدد عملیات بازار باز شده است. همچنین خوشحالم که بحث های فنی راجع به این ابزار در میان فعالان و اقتصادی های کشورمان بخوبی مورد توجه قرار گرفته که خود، نشانی است از بالندگی و نشاط علمی.

رئیس کل بانک مرکزی ایران افزود: عملیات بازار باز، که از دو هفته گذشته، با موفقیت مراحل اولیه و آزمایشی خود را سپری کرده است، یک ساز و کار پیچیده و فنی است که بتدریج، نحوه کارکرد آن توسط بانک مرکزی تشریح شده و با فعالان بازار در عمل به پیش خواهد رفت.

همتی در ادامه تبیین کرد: بطور خلاصه، این سازوکار برای کنترل نوسانات نرخ سود در حول و حوش "نرخ سیاست گذاری" بسیار کوتاه مدت در "بازار ذخایر" بانکها استفاده می شود. در این بازار، خرید و فروش قطعی اوراق دولتی و نیز قراردادهای "بازخرید" و "بازخرید مجدد" اوراق دولتی در قالب قواعد مصوب شورای فقهی انجام خواهد شد. در مواقعی که نرخ سود بالاتر از "نرخ سیاستگذاری" قرار گیرد بانک مرکزی اقدام به خرید اوراق و افزایش عرضه پول می کند. و برعکس، هنگامی که نرخ سود پایین تر از "نرخ سیاستگذاری" بیاید، اقدام به فروش اوراق و کاهش عرضه پول می‌کند.

وی اظهار داشت: همزمان، بانک مرکزی "دالان نرخ سود بین بانکی" را تعریف کرده است، در این دالان، نرخ "کف دالان" نرخ پس انداز منابع بانکها نزد بانک مرکزی، نرخ "سقف دالان"، نرخ تنزیل مجدد نهایی می باشند. "نرخ سیاست گذاری" همان نرخ میانه دالان نرخ است. هدف بانک مرکزی، به ثبات رساندن نرخ مبادلات بین بانکها، در حول و حوش نرخ سیاست گذاری است. بدیهی است، بانک مرکزی تنها زمانی در بازار دخالت می کند، که نرخ بین بانکی از نرخ سیاست گذاری "فاصله معناداری" پیدا کند. این دخالت می تواند با خرید، فروش، خرید مجدد، یا معکوس خرید- مجدد انجام گیرد. بانک مرکزی، با لحاظ تورم هدف، نسبت به تعیین دالان نرخ سود و بالتبع، عملیات بازار باز اقدام می کند.

همتی در انتها تصریح کرد: به فعالان بازار و بانکها توصیه می‌کنم که دارایی هایی غیرنقد خود را به اوراق دولتی تبدیل کنند، تا بتوانند فعالانه در بازار بین بانکی حضور داشته و از مزایای آن بهره‌مند شوند، بانک مرکزی، با قدرت در پی تغییر کانال انتقال سیاست پولی، در کنار اصلاح و سالم سازی ترازنامه بانکهاست.

View this post on Instagram

. چند نکته درمورد عملیات بازار باز ۱-مایه خوشحالی است که برای اولین بار بانک مرکزی، مجهز به ابزار مدیریت نرخ سود با استفاده از سازوکار بازار، و نه روش های دستوری، به مدد عملیات بازار باز شده است. ۲- همچنین خوشحالم که بحث های فنی راجع به این ابزار در میان فعالان و اقتصادی های کشورمان بخوبی موردتوجه قرار گرفته، که خود، نشانی است از بالندگی و نشاط علمی . ۳- عملیات بازار باز، که از دو هفته گذشته، با موفقیت مراحل اولیه و آزمایشی خود را سپری کرده است ، یک ساز و کار پیچیده و فنی است که بتدریج،نحوه کارکرد آن توسط بانک مرکزی تشریح شده و با فعالان بازار در عمل به پیش خواهد رفت. ۴- بطور خلاصه، این سازوکار برای کنترل نوسانات نرخ سود در حول و حوش « نرخ سیاست گذاری » بسیار کوتاه مدت در «بازار ذخایر» بانکها استفاده می شود. در این بازار، خرید و فروش قطعی اوراق دولتی و نیز قراردادهای «بازخرید» و « بازخرید مجدد»اوراق دولتی در قالب قواعد مصوب شورای فقهی انجام خواهد شد. درمواقعی که نرخ سود بالاتر از «نرخ سیاستگذاری» قرار گیرد بانک مرکزی اقدام به خرید اوراق وافزایش عرضه پول میکند. و برعکس ، هنگامی که نرخ سود پایین تر از «نرخ سیاستگذاری »بیاید،اقدام به فروش اوراق وکاهش عرضه پول می‌کند . ۵- همزمان، بانک مرکزی «دالان نرخ سود بین بانکی » را تعریف کرده است ، در این دالان ، نرخ « کف دالان » نرخ پس انداز منابع بانکها نزد بانک مرکزی،نرخ« سقف دالان»،نرخ تنزیل مجدد نهایی می باشند. « نرخ سیاست گذاری » همان نرخ میانه دالان نرخ است. هدف بانک مرکزی ، به ثبات رساندن نرخ مبادلات بین بانکها، در حول و حوش نرخ سیاست گذاری است. ۶- بدیهی است،بانک مرکزی تنهازمانی در بازار دخالت می کند، که نرخ بین بانکی از نرخ سیاست گذاری «فاصله معناداری» پیدا کند. این دخالت می تواند با خرید، فروش ، خرید مجدد ، یا معکوس خرید- مجدد انجام گیرد. بانک مرکزی، با لحاظ تورم هدف، نسبت به تعیین دالان نرخ سود و بالتبع، عملیات بازار باز اقدام می کند. ۷-به فعالان بازار و بانکها توصیه می‌کنم که دارایی هایی غیرنقد خود را به اوراق دولتی تبدیل کنند، تا بتوانند فعالانه در بازار بین بانکی حضور داشته و از مزایای آن بهره‌مند شوند ، بانک مرکزی ، با قدرت در پی تغییر کانال انتقال سیاست پولی،در کنار اصلاح و سالم سازی ترازنامه بانکهاست

A post shared by عبدالناصر همتی (@abdolnaser_hemmati) on

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала