بیانیه سازمان هواپیمایی درباره فایل صوتی منتسب به سانحه پرواز ۷۵۲ هواپیمایی اوکراینی

© Sputnik / Mazyar Asadi بیانیه سازمان هواپیمایی درباره فایل صوتی منتسب به سانحه پرواز ۷۵۲ هواپیمایی اوکراینی
 بیانیه سازمان هواپیمایی درباره فایل صوتی منتسب به سانحه پرواز ۷۵۲ هواپیمایی اوکراینی - اسپوتنیک ایران
Telegram
انتشار فایل صوتی منتسب به سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی، انحصاری نبوده و همزمان با این مکالمه، سایر پروازهای تحت کنترل برج مراقبت پرواز نیز آن را شنیده‌اند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ايرنا، سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری رضا جعفرزاده اعلام کرد در پی انتشار یک فایل صوتی در خصوص سانحه پرواز شماره 752 شرکت هواپیمایی اوکراین اینترنشنال در رسانه‌ها، بيانيه اي صادر نمود. 

در اين بيانيه آمده است که سازمان هواپیمایی کشوری به موجب قانون مسئولیت اعمال حاکمیت در صنعت حمل و نقل هوایی کشور و بررسی سوانح و حوادث هواپیمایی و اعمال مجازات های لازمه طبق مقررات مربوط می باشد. 

ظریف از علت اصلی سقوط هواپیمای اوکراینی تا جمعه ۲۰ دی ماه خبر نداشت - اسپوتنیک ایران
ظریف از علت اصلی سقوط هواپیمای اوکراینی تا روز جمعه خبر نداشت

جمع آوری و پیاده سازی تمام مکالمات میان هواپیماها و برج مراقبت، از همان روز سانحه آغاز شد. خدمه پروازی شرکت هواپیمایی آسمان، به دلیل اشاره به کلمه موشک، جهت تشریح دقیق مشاهدات خود مورد مصاحبه قرار گرفته و اظهار داشتند نوری را در آسمان مشاهده نموده که حدود 1دقیقه و نیم در حال حرکت و گسترش بوده و سپس منفجر شد. خدمه پروازی بیان داشت که مدت زمان حرکت نور در آسمان به اندازه‌ای طولانی بوده که یکی دیگر از عوامل پروازی را به درون کابین دعوت و با او نیز مشورت کرده‌اند. اعضای گروه بعد از مشاهده فیلمِ آتش گرفتن هواپیما، نتیجه گرفتندکه شیء رویت شده، همان هواپیمای آتش گرفته بوده که بعداً به زمین اصابت کرد و منفجر شد.

با تحلیل شواهد موجود و تا قبل از اعلام اطلاعات رسمی از مراجع نظامی، احتمال آتش سوزی در هواپیما تشخیص داده شد.

محتوی فایل صوتی مکالمات پرواز اکراینی طبق روال کاری مرسوم هیات‌های کارشناسی چندملیتی، در کنار برخی اسناد و مدارک دیگر، از سوی کمیسیون بررسی سوانح سازمان هواپیمایی کشوری در اختیار نماینده قانونی کشور اوکراین در رسیدگی به سانحه قرار گرفته است. این فایل انحصاری نبوده و همزمان با این مکالمه، سایر پروازهای تحت کنترل برج مراقبت پرواز نیز آن را شنیده‌اند. انتشار و تحلیل داده های تحت بررسی، از جمله این فایل صوتی مغایر با مقررات بررسی سوانح هوایی می باشد.

مطابق روال معمول تمام فرایندهای بررسی سوانح در دنیا، در حال حاضر نیز بسیاری نکات و شواهد جمع شده که باید تجمیع و تحلیل شوند. به همین دلیل نیز اسناد بررسی سانحه طبقه بندی شده‌اند و انتشار آنها تنها توسط مسئول بررسی سانحه مجاز است.

سازمان هواپیمایی کشوری، روند بررسی ابعاد مختلف سانحه سقوط هواپیمای اکراینی را در چارچوب قوانین ملی و مقررات بین‌المللی ادامه خواهد داد و البته انتظار از همه طرف‌ها این است که از سیاسی کردن سانحه و انحراف روند بررسی فنی و کارشناسی پرهیز کنند.

شایان ذکر است، یک فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ شرکت هواپیمایی اوکراین بامداد چهارشنبه ۱۸ دی با ۱۷۹ مسافر و خدمه پروازی در حال ترک تهران به مقصد کی‌یف، حوالی شهر جدید پرند در استان تهران سقوط کرد که در این حادثه  همه مسافران و خدمه هواپیما جان باختند. مقامات ایرانی ابتدا هر گونه دخالت در این حادثه را تکذیب کردند، اما یازدهم  ژانویه اعلام کردند که این هواپیما توسط پدافند ایرانی ساقط شده است. وزیر امور خارجه ایران محمد جواد ظریف گفت: این هواپیمای مسافربری ناخواسته به دلیل "خطای انسانی" توسط یک موشک مورد اصابت قرار گرفت. 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала