کشنده ترین کولاک برفی تاریخ در ایران 1350 + ویدئو

© AP Photo / Ebrahim Norooziکشنده ترین کولاک برفی تاریخ در ایران 1350
کشنده ترین کولاک برفی تاریخ در ایران 1350 - اسپوتنیک ایران
در سال 1350 برف و کولاک مرگباری در ایران بوقوع پیوست که موجب جان باختن حدود 4000 نفر شد.

به گزارش اسپوتنیک، در سال 1350 برف و بوران شدید در ایران موجب خسارات جانی و مالی فراوان شد. بارش هشت متر برف در پنج روز، کشته شدن چهار هزار نفر، مسدود شدن اغلب جاده های کشور، از بین رفتن خانه ها و مدفون شدن تعداد زیادی از خانه ها زیر بارش برف و ناپدید شدن 200 روستا اتفاقاتی هستند که 48 سال قبل در ایران رخ داد و حسابی جهان را شوکه کرد.

این کولاک که رکورد بیشترین تعداد مرگ انسان را دارد، در ایران با آب و هوای گرم رخ داد. این فاجعه در ایران آفتابی در 14 بهمن 1350 رخ داد و این کشنده ترین کولاک برفی تاریخ بود.

طبق گزارش هایی که در سایت های خارجی، ایرانی و روزنامه های قدیمی دیده می شود، مصیبت بارترین حوادث اینها بودند؛ مدفون شدن 12 روستا در منطقه سمیرم، مرگ بیش از هزار نفر در ارتفاعات گیلان، 40 خانوار در یکی از روستاهای کشور، مدفون شدن یک قطار بزرگ با تمام سرنشینانش، روستاهای کاکان و کمهر در نزدیکی یاسوج و روستای شکلاب در مرز ایران و ترکیه.

برای برف و بوران یاد شده به کسی هشدار داده نشده بود، در ابتدا مردم از بارش برف شاد بودند. اما به زودی برف آرام به بوران شدید برفی تبدیل شد. و اگر در شهرهای بزرگ مردم می توانستند با این پدیده مبارزه کنند، در روستاهای کوچک مردم فقط به انتظار پایان برف در خانه های خود مخفی می شدند.

همچنین بدنبال کولاک در آن روزها دمای بعضی از استان های کشور به شدت افت کرد و بعضی از شهرها مانند شهرکرد، سرمای زیر 27 درجه را تجربه کردند. البته پایین آمدن دما به همین جا ختم نشد. دو روز بعد خراسانی ها با سرمای منفی 36 درجه سانتی گراد مواجه شدند. در آن زمان روزنامه های مختلف شروع کردند به تیتر کردن خبر روز و سرمایی که به معنای واقعی استخوان سوز بود.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала