وزارت بهداشت: کرونا به ایران نیامده است

Telegram
معاون کل وزارت بهداشت اطلاع داد که ویروس کرونا به ایران نیامده و مردم نگران نباشند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از فارس، ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت بیان داشت: وزارت بهداشت با هماهنگی نیروی انتظامی، مسافران از مبدأ چین را در همه فرودگاه‌ها و مرز‌های دریایی از نظرعلائم بیماری کنترل می‌کند.

وی در خصوص ارائه آموزش به کسانی که از ایران به مقصد کشور‌های آسیای شرقی و جنوب شرقی خارج می‌شوند، خاطر نشان کرد: سیستم بهداشتی و درمانی در داخل آماده است و پروتکل و راهنمای بالینی نحوه تشخیص و مقابله با این ویروس به زبان انگلیسی و فارسی چند روز قبل منتشر و ابلاغ شده است و با سازمان بهداشت جهانی نیز در ارتباط هستیم.

معاون کل وزارت بهداشت با بیان اینکه سازمان بهداشت جهانی شرایط اورژانسی برای نیاز به اقدام بین المللی را اعلام نکرده است، افزود: این ویروس از ویروس‌های معمولی سرماخوردگی است و فقط تغییر ژنی رخ می‌دهد.

وی همچنین یادآوری کرد: سرایت این ویروس بالاست، اما مرگ زایی آن نسبت به سایر ویروس همگون نسبتاً پایین‌تر است و در حال حاضر از حدود سه هزار نفر مبتلا به این ویروس ۸۰ نفر فوت کرده‌اند.

حریرچی ضمن یادآوری این موضوع که  در داخل کشور با اقدامات فوری از ورود این ویروس به کشورمان پیشگیری می‌کنیم ، گفت: اکثر مسافران ما از محل شهر‌های آلوده قرنطینه نیستند و فقط ۱۲ نفر دانشجو داشتیم که مراقبت کردیم و جای هیچ نگرانی نیست.

معاون کل وزارت بهداشت تاکید کرد که ویروس کرونا وارد کشور نشده است و افزود: مردم نگران نباشند می‌توانند همان مراقبت‌های معمولی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا را انجام دهند.

وی با اشاره به اینکه داروی این ویروس ساخته نشده و در حال حاضر از دارو‌های ضد ویروسی دیگر استفاده می‌شود، بیان داشت: از میان مبتلایان فقط دو تا سه درصد آن‌ها قابل درمان نیستند که عمدتاً افراد بالای ۷۰ تا ۸۰ سال هستند.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала