آمریکا بلوف می‌زند؟

© AP Photo / Ronald Zak برجام
 برجام - اسپوتنیک ایران
Telegram
اروپایی‌ها از «مکانیزم ماشه» برای وادارکردن ایران برای مذاکره با آمریکایی‌ها استفاده می‌کنند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «تسنیم»، اعتبار و استقلال اروپایی‌ها پس از خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام از دست رفته است.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه تصمیم اروپایی‌ها برای فعال‌سازی «مکانیزم ماشه» بلوف به ایران برای مذاکره با آمریکایی‌ها است، اظهار داشت:«اروپایی‌ها خودشان هم به‌خوبی به این موضوع واقف‌اند که فعال‌سازی مکانیزم ماشه فقط مشکلات در منطقه را بیش از پیش گسترش می‌دهد.

اعتبار و استقلال اروپایی‌ها پس از خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام از دست رفته و آنها برای خوش‌خدمتی به آمریکایی‌ها و برای پیدا کردن راهی جهت کسب آبرو و اعتبار، تصمیم به فعال‌سازی مکانیزم ماشه گرفته‌اند.

توییت جدید ظریف درباره ضرورت رفع تحریم های امریکا برای مبارزه با کرونا  - اسپوتنیک ایران
برخی از جزئیات گفتگوی ظریف با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا

مقامات این کشورها باید بدانند که جمهوری اسلامی ایران در شرایط تحت فشار و تهدید مذاکره را نمی‌پذیرد و از طرف دیگر همان‌طور که مقامات کشور نیز اعلام کرده‌اند، هیچ مذاکره‌ای با آمریکایی‌ها نداریم، ما هرچه بوده، قبلاً در برجام مذاکره کرده‌ایم. «مکانیزم ماشه» هیچ تأثیری در روند آینده و حتی گسترش تحریم‌ها ندارد، زیرا آمریکایی‌ها تاکنون هر نوع تحریمی را علیه ملت ایران به‌کار گرفته‌‌اند، بنابراین اوضاع بدتر از شرایط موجود نخواهد شد».

در تاریخ 8 مه 2018، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خبر خروج واشنگتن از توافقنامه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را اعلام نمود. این توافقنامه موجب محدودیت در فعالیت های هسته ای ایران و جلوگیری از اقدامات یکجانبه آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا در تحریم های یک طرفه می باشد.

در ماه های اخیر تنش ها میان ایران و آمریکا به طور قابل توجهی افزایش یافته است و مقامات آمریکا علاوه بر تشدید تحریم ها علیه ایران، تحریم های شدیدی را نیز علیه بخش های کلیدی اقتصاد این کشور اعمال کرد. واشنگتن هدف خود از اعمال این تحریم ها را تغییر رفتار جمهوری اسلامی اعلام می کند. آمریکا به وسیله تحریم های ثانویه، خریداران نفت ایران را مجبور به توقف خرید نفت از این کشور کرد.

به دنبال تشدید مواضع ضد ایرانی دولت آمریکا و تعلل اروپایی‌ها در اجرای وعده‌ها و تعهدات برجامی آنها، شورای عالی امنیت ملی ایران همزمان با سالروز خروج آمریکا از برجام با صدور بیانیه‌ای خطاب به کشورهای عضو این توافق اعلام کرد که ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی مردم ایران، و در اعمال حقوق خود مندرج در بندهای 26 و 36 برجام، برخی اقدامات خود در توافق برجام را متوقف می کند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала