کمک 5 میلیون دلاری گیتس در مبارزه با ویروس کرونا

© AFP 2022 / Saul Loev بیل گیتس
 بیل گیتس  - اسپوتنیک ایران
Telegram
بیل گیتس بنیان‌گذار مایکروسافت 5 میلیون دلار برای حمایت از چین در مبارزه با کروناویروس اهدا کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از نشریه «چاینادیلی»، بیل گیتس بنیان‌گذار مایکروسافت 5 میلیون دلار برای حمایت از چین در مبارزه با نوع جدید ویروس کرونا اهدا کرد. این ویروس تاکنون به مرگ 80 نفر منجر شده است.

از این پول برای کشف مبتلایان و درمان آنها و تسریع روند ساخت واکسن استفاده خواهد شد.

مدیر شعبه چینی بنیاد بیل گیتس در این خصوص گفت:«ما عمیقا نگران شیوع این بیماری هستیم و احترام عمیقی برای افرادی قائلیم که در صفوف اول مبارزه با این ویروس جدید ذات‌الریه (کرونا ویروس) قرار دارند».

شایان ذکر است که بنیاد بیل گیتس مبلغ مشابهی برای حمایت از کشورهای آفریقایی جهت انجام اقدامات اولیه کنترل و به حداقل‌رساندن خطر شیوع ویروس جدید ذات‌الریه اهدا کرده است.

دولت چین 43,5 میلیون دلار برای مبارزه با ویروس جدید کرونا تخصیص داده است. رفت و آمد شهروندان در شهر ووهان محدود شده است. کمیته بهداشت و درمان چین اعلام کرد که تعداد جانباختگان ویروس کرونا در چین به 80 نفر و مبتلایان به این ویروس به 2744 نفر رسیده است.

در استان هوبئی که شروع این ویروس آغاز شده است، 76 نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده اند و مجموع افرادی که در استان هوئبی به این بیماری مبتلا شده اند به 1423 نفر رسیده است.

اولین مورد درمان بیمار مبتلا به نوع جدید ویروس کرونا - اسپوتنیک ایران
چطور می‌توان ریسک ابتلا به ویروس کرونا را کاهش داد +عکس

در 31 دسامبر 2019، مقامات چینی شیوع همه گیر یک ویروس ناشناخته در شهر ووهان را به اطلاع سازمان بهداشت جهانی رساندند. مقامات چینی رسما تایید کرده اند که این ویروس از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. دولت چین نگران شیوع ویروس کرونا است به همین دلیل شهرهایی که این ویروس در آن شیوع دارند را قرنطینه می کند.

تاکنون این ویروس به فراسوی مرزهای چین گسترش یافته است. موارد ابتلا به این ویروس در تایلند، ژاپن، کره جنوبی، سنگاپور، هنگ‌کنگ، استرالیا و آمریکا گزارش شده که همه این موارد به علت سفر از شهر ووهان چین انتقال پیدا کرده است.

این ویروس می‌تواند از طریق قطرات تنفسی از انسان به انسان هم منتقل شود.حدس زده می‌شود که ممکن است این بیماری از طریق تماس با این آبزیان یا خوردن آنها منتقل شود، ولی هنوز نتیجه نهایی در این زمینه حاصل نشده است.

دوره نهفتگی این بیماری به طور متوسط حدود 7 روز است و علائم بیماری پس از گذشت این بازه زمانی در بدن فرد مبتلا ظاهر می‌شود. علائم شامل تب، بدن درد، گلو درد، سرفه، درد عضلات، آب ریزش بینی، سر درد است. برخی دچار علائم گوارشی مثل تهوع و اسهال می‌شوند. آنچه باعث نگرانی می‌شود این است که فرد دچار ذات الریه شود.

روش تشخیص این بیماری مشخص شده و آلمانی‌ها کیت تشخیص این بیماری را تهیه کرده‌اند. در ایران نیز اقداماتی جهت تهیه کیت تشخیصی انجام شده است و آزمایشگاه مرجع سلامت از هر نظر برای شناسایی ویروس کرونا 2019 مجهز است.

در سال 2003 میلادی، نوعی از ویروس کرونا در چین شناسایی شد که عامل ایجاد کننده بیماری سارس بود و در آن سال، ظرف مدت کوتاهی در 27 کشور دنیا گسترش پیدا کرد و به یک وضعیت اضطراری بهداشتی با اهمیت بین المللی تبدیل شده بود. این ویروس در آن سال به سرعت و ظرف 10 هفته کنترل شد.

در سال 2003 میلادی، نوعی از ویروس کرونا در چین شناسایی شد که عامل ایجاد کننده بیماری سارس بود و در آن سال، ظرف مدت کوتاهی در 27 کشور دنیا گسترش پیدا کرد و به یک وضعیت اضطراری بهداشتی با اهمیت بین المللی تبدیل شده بود. این ویروس در آن سال به سرعت و ظرف 10 هفته کنترل شد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала