احضار سفیر ایران در کره جنوبی

© Fotolia / Leungchopanاحضار سفیر ایران در کره جنوبی
احضار سفیر ایران در کره جنوبی - اسپوتنیک ایران
Telegram
وزارت خارجه کره جنوبی سفیر ایران در سئول را برای اعتراض به اظهارات اخیر وی احضار کرد.

به گزارش اسپوتنیک ، خبرگزاری یونهاپ به نقل از یک منبع، این اعتراض در  رابطه با اشاره سفیر جمهوری اسلامی به امکان تیرگی روابط دو کشور در صورت اعزام  نیروهای مسلح کره جنوبی به تنگه هرمز است.

روزنامه "چونان ایلبو" روز جمعه گزارش داد که سعید بادامچی شبستری،  سفیر ایران در کره جنوبی ،  در مصاحبه با این روزنامه گفته است که اگر کره جنوبی سربازان را به تنگه هرمز بفرستد ، روابط تهران با سئول خراب شده و ایران واکنش نشان خواهد داد.

به گفته منبع خبرگزاری یونهاپ ، در همان روز ، وزارت امور خارجه کره جنوبی سفیر ایران را احضار کرد تا معلوم شود که آیا وی واقعاً اظهارات فوق الذکر را ایراد كرده است یا خیر. سفیر به وزارت امور خارجه کره جنوبی گفت كه وی صریحاً به قطع روابط دوجانبه اشاره نمی كند ، اما اظهار داشت مشاركت سئول در عملیات تامین امنیت تنگه هرمز  به رهبری آمریكا می تواند در روابط بین سئول و تهران تأثیر بگذارد.

منبع گفت: "ما سفیر را احضار كردیم زیرا لازم دانستیم كه نگرانی های خود در این زمینه را ابراز کنیم که آیا  سفیر كه برای حفظ روابط دوستانه دوجانبه در كره جنوبی به  سر می برد ، واقعاً با صراحت درباره قطع روابط روابط صحبت  کرده ... ما به اندازه كافی توضیحات وی را گوش کردیم."

پیشتر گزارش شده بود که ممکن است کره جنوبی در اوایل سال 2020 نیروهایی را برای مشارکت در عملیات تحت هدایت ایالات متحده برای حفاظت از آزادی کشتیرانی در تنگه  هرمز اعزام کند . این تصمیم به عنوان یک تدبیر سازشی به جای افزایش شدید سهم کره جنوبی در هزینه های ایالات متحده برای دفاع از شبه جزیره کره ارزیابی  می شود.

وزارت دفاع کره جنوبی روز دوشنبه اعلام كرد كه دولت در حال بررسی "همه گزینه های ممكن" است ، اما هنوز تصمیمی اتخاذ نشده است. به گفته رسانه های کره جنوبی ، ممکن است دولت این کشور در رابطه با تنش های آمریکا و ایران در منطقه ، در برنامه های خود  تجدید نظر کند.

یادآور می شود در ادامه تنش ها میان ایالات متحدۀ آمریکا و جمهوری اسلامی ایران، آمریکا در بامداد سوم ژانویه سردار قاسم سلیمانی، فرماندۀ نیرو قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را به همراه ابومهدی‌ المهندس معاون سازمان حشد الشعبی عراق در نزدیکی فرودگاه بغداد هدف قرار داده و ترور کرد. ایران نیز در پاسخ به این اقدام آمریکا، بامداد هشتم ژانویه در عملیاتی با نام "شهید سلیمانی" برای انتقام گیری از ترور فرمانده نیروهای قدس سپاه ایران، به دو پایگاه نظامی آمریکایی در عراق حملات موشکی انجام داد.  


نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала