جزئیات جلسه ویژه کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران درباره ترور سردار سلیمانی

© Sputnik / SHAمجلس شورای اسلامی
مجلس شورای اسلامی - اسپوتنیک ایران
Telegram
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی ایران جزئیاتی از جلسه ویژه این کمیسیون درباره ترور سردار قاسم سلیمانی را تشریح کرد.

به گزارش اسپوتنیک، سیدحسین نقوی‌حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در توضیح نشست فوق‌العاده این کمیسیون، در پی ترور سردار قاسم سلیمانی، گفت: در ابتدا جلسه شهادت مجاهد و فرمانده بی‌بدیل سپاه قدس، حاج قاسم سلیمانی به امت اسلامی،  ملت‌های مستضعف و ملت ایران مهد مقاومت تبریک و تسلیت گفته شد.

نقوی‌حسینی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: هدف از جلسه امروز بررسی ابعاد جنایت آمریکایی‌ها و اقداماتی بود که کمیسیون می‌تواند انجام دهد، لذا نخست، مطالبه جدی کمیسیون مبنی بر اجرای قوانین تصویب شده علیه آمریکا در گذشته مانند تروریست خواندن نیروهای آمریکایی در منطقه و دیگر اقداماتی که باید با هماهنگی سایر مراجع و نهادهای مربوطه انجام شود، مطرح و بررسی شد.

سید حسین نقوی  - اسپوتنیک ایران
نقوی حسینی: آمریکایی ها در خاورمیانه دیگر امنیت نخواهند داشت

وی یادآور شد:همچنین دریافت پیشنهادات از سایر نمایندگان و جمع‌بندی آنها و انعکاس به دستگاه‌های مربوط و در صورت لزوم تصویب قوانین لازم در نشست امروز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس تصریح کرد: در ادامه جلسه که با حضور مهمانی از دستگاه‌های امنیتی و نظامی تشکیل شده بود، ابعاد عملیات نیز تشریح شد، در این جلسه گفته شد که جمهوری اسلامی ایران همه طرح‌های مورد نظر آمریکایی‌ها در سطح منطقه‌ای و داخلی را خنثی کرده و هیچ کدام از طرح‌های براندازی جمهوری اسلامی ایران یا آشوب و اغتشاش آنها در داخل به ثمر نرسیده است، همانگونه که در لبنان، عراق و سوریه نیز به نتیجه نرسیده و مجموعه ناکامی‌ها و کینه‌های آمریکایی‌ها علیه حاج قاسم سلیمانی را افزایش داد.

نقوی‌حسینی افزود: آمریکایی‌ها معتقد بودند که فعالیت‌های حاج قاسم سلیمانی موجب شکست آنها در منطقه شده است، از این رو بغض و کینه خاص داشتند و حذف او را مورد هدف قرار دادند.

وی ادامه داد: در این جلسه همچنین گفته شد که نقش شهید سردار سلیمانی در حفظ تمامیت ارضی سوریه و عراق، ایجاد وحدت شیعه و اهل سنت و تقویت حاکمیت مرکزی عراق و سوریه به عنوان یک مستشار برجسته بسیار مهم بود، ناامیدی آمریکایی‌ها از تسلیم ایران مقابل تحریم‌ها و فشارهای ظالمانه موجب شروع دخالت آنها در عراق، لبنان و سایر کشورها شد تا حوزه نفوذ ایران را محدود کنند و از این طریق به ایران فشار آوردند و حاج قاسم سلیمانی را مانع اصلی خود می‌دانستند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس در پایان  اظهار داشت : در این جلسه گفته شد که صهیونیست‌ها در این حادثه با آمریکایی‌ها همکاری داشتند و شریک در این عملیات جنایت‌کارانه بودند. همچنین در نهایت پیشنهاداتی درباره نحوه پاسخ به این عملیات جنایتکارانه مطرح شد، به‌طور قطعی شهادت حاج قاسم سلیمانی موجب انسجام ملی در داخل کشور، تقویت محور مقاومت و بیم‌ناک شدن آمریکایی‌ها در منطقه خواهد شد.

صبح روز 13 دی 1398، در جریان حمله به کاروان الحشدالشعبی در نزدیکی فرودگاه بغداد، سردار قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به‌همراه ابومهدی المهندس معاون الحشد الشعبی و چند نفر از اعضای این سازمان ترور شدند. سپاه پاسداران در طی بیانیه ای آمریکا را مسئول این حادثه می داند و پنتاگون مسئولیت این حمله را قبول کرده است.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала