راز ناپدید شدن آب در مریخ فاش شد

© Photo / NASA/JPL-Caltech/MSSSراز ناپدید شدن آب در مریخ فاش شد
راز ناپدید شدن آب در مریخ فاش شد - اسپوتنیک ایران
Telegram
اخترشناسان آمریکایی شفقهای مرموز ماوراء بنفشی را در مریخ ثبت کرده اند که بر طبق آن پی به چگونگی ناپدید شدن مقدار عظیم آب از سطح و اتمسفر کره بردند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از مجله Science Alert، محققان داده های مربوط به پدیده بدست آمده توسط ماهواره ماون "MAVEN" که مخفف (اتمسفر مریخ و تکامل بی ثباتی) است را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. معلوم شد که در حدود 14 تا 80 درصد کل مشاهدات روزانه، شفقها یافت می شوند.

علاوه بر این، با نزدیک شدن سیاره به خورشید با حرکت در مدار بیضوی، تعداد این شفق ها افزایش می یابد. پیش از این اعتقاد بر این بود كه این پدیده در سیاره سرخ نسبتاً نادر است.

شفقهای ماوراء بنفش یا پروتون های قطبی هنگامی رخ می دهند که باد خورشیدی با ابر هیدروژن در اطراف مریخ برخورد می کنند. در این حالت، یون های هیدروژن با بار مثبت، الکترون ها را از بین می برند و تابش اشعه ماوراء بنفش را ساطع می کنند.

ابر هیدروژن خود به دلیل از بین رفتن آب سیاره تشکیل می شود. افزایش دمای جو مریخ در تابستان باعث می شود تا بخار آب به ارتفاعات بالا رود، در جایی که تحت تأثیر اشعه ماوراء بنفش به هیدروژن و اکسیژن تقسیم می شود.

به گفته دانشمندان، مشاهدات تابش پروتون باعث می شود ردیابی از دست دادن آب و اثر متقابل پرتوهای خورشیدی با جو بالایی مریخ امکان پذیر شود.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала