ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

آمریکا تحریم های مربوط به فردو را از سر می گیرد

CC BY 4.0 / Tasnim / آمریکا تحریم های مربوط به فردو را از سر می گیرد
آمریکا تحریم های مربوط به فردو را از سر می گیرد - اسپوتنیک ایران
ایالات متحده در حال بازگرداندن و اعمال محدودیت یک جانبه خود در رابطه با تأسیسات غنی سازی اورانیوم ایران در فردو است. تمام استثنائات قبلی رژیم تحریم روز یکشنبه منقضی می شود.

به گزارش اسپوتنیک، از 15 دسامبر، ایالات متحده معافیت از تحریم تأسیسات فوردو در ایران را می دارد، که براساس آن، یکی از توافق های کلیدی در چارچوب توافق هسته ای حاصل شده بود.

روسیه: قصد آمریکا برای بازگرداندن تحریم های فردو، نقض تعهدات بین المللی است - اسپوتنیک ایران
روسیه: قصد آمریکا برای بازگرداندن تحریم های فردو، نقض تعهدات بین المللی است

تاسیسات غنی سازی اورانیوم فردو که در زیر کوه واقع شده است، مدت هاست نگرانی غربی ها را در خصوص چنین محل پنهانی برانگیخته کرده است. نگرانی های موجود از طریق دستیابی به توافق نامه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) رفع شدند، که براساس آن ایرانی ها توافق کردند که این در کار این مرکز بازنگری کنند.

شرکت روس اتم نقش اصلی را در اجرای این بخش از توافق برعهده گرفت که طبق آن سانتریفیوژهای گازی برای تولید ایزوتوپهای پایدار تلوریم و زنون برای اهداف پزشکی باید اصلاح شود. اکنون این شرکت روسیه در معرض خطر تحریم قرار دارد.

دلیل بازگشت محدودیت های آمریکا علیه فوردو، تجدید غنی سازی اورانیوم توسط ایران بود، اقدامی که تهران به دلیل رژیم سخت تحریم های آمریکا به آن مبادرت ورزید.

ایالات متحده با خروج یکجانبه از توافق هسته ای با ایران در ماه مه 2018 خبر بازگشت رژیم سختگیرانه تحریم ها علیه ایران را اعلام کرد. با این حال، آنها تصمیم گرفتند تا با پروژه فوردو کاری نداشته باشند، چرا که این پروژه برای آمریکایی ها ارزش ویژه ای داشت. بعد از تصمیم تهران مبنی بر بازگشت به غنی سازی اورانیوم در فردو به عنوان یکی از مراحل کاهش تعهدات خود در این معامله، اوضاع تغییر کرد.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала