واکنش مسکو نسبت به آزمایش موشک ممنوعه سابق در آمریکا

© Sputnik / Natalia Seliverstova / ورود به گالری تصاویراعلام شرط به رسمیت شناختن مقامات جدید در افغانستان از سوی روسیه
اعلام شرط به رسمیت شناختن مقامات جدید در افغانستان از سوی روسیه  - اسپوتنیک ایران
Telegram
وزارت خارجه روسیه نسبت به آزمایش یک موشک آمریکایی که در گذشته طبق پیمان منع موشک های هسته ای میان برد ممنوع بود، واکنش نشان داد.

به گزارش اسپوتنیک، ویکتور یرماکوف، مدیر اداره امور منع گسترش و کنترل تسلیحات در وزارت خارجه روسیه گفت:" این آزمایش ما را نگران می سازد و طبعاً آنرا در نظر خواهیم گرفت".

ویکتور یرماکوف به این نکته جلب توجه کرد که آمریکا آزمایشات موشکی خود را چند ماه پس از خروج از پیمان منع موشک های هسته ای میان برد انجام داده  و این نشان می دهد که طراحی آنها از مدتها پیش آغاز شده بود.

داشتن چنین موشک هایی طبق پیمان روسیه و آمریکا درباره منع موشک های هسته ای میان برد ممنوع بود اما واشنگتن در این تاریخ اعلام کرد از پیمان فوق الذکر خارج می شود. روسیه نیز دیرتر عضویت خود در این پیمان را متوقف کرده است.

آزمایش موشک جدید روز پنج شنبه با کلاهک غیر هسته ای از پایگاه هوایی"واندنبرگ" در کالیفرنیا انجام شده است

​پنتاگون در ماه اوت نیز اعلام کرد موشک کروز زمین پایه ممنوعه طبق پیمان منع موشک های هسته ای میانبرد را با کلاهک غیر هسته ای مورد آزمایش قرار داده است. این موشک از نوع تاماهاک بود و به هدف واقع در مسافت بیش از 550 کیلومتری اصابت کرد. این پرتاب از پرتابگر متحرک صورت گرفته بود.

پیمان منع موشک های هسته ای میان برد (INF) سال 1987 بین واشنگتن و مسکو  امضا شد و چین عضو آن نیست. این پیمان ساخت همه موشک های دارای بُرد پانصد تا پنج هزار و پانصد کیلومتر را منع می کند و شامل موشک هایی زمین پایه ای است که قادر به حمل کلاهک هسته ای و متعارف هستند.

 

 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала