دلایل و حدود دخالت بانک مرکزی ایران در بازار ارز

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / دلایل و حدود دخالت بانک مرکزی ایران در بازار ارز
دلایل و حدود دخالت بانک مرکزی ایران در بازار ارز - اسپوتنیک ایران
Telegram
رئیس کل بانک مرکزی ایران هدف از حضور این بانک در بازار ارز را ایجاد ثبات دانست.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرآنلاین، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانکی مرکزی ایران در خصوص دلایل دخالت این بانک در بازار ارز اظهار داشت: هدف از حضور بانک مرکزی در بازار ارز ایجاد ثبات است و بانک مرکزی به هیچ‌وجه هدفش تعیین نرخ نیست، بلکه هدف این بانک ایجاد ثبات در بازار است و اگر هم در بازار حضور پیدا می کند ناشی از آن است که تقاضا را زیاد، غیرواقعی و یا ناشی از سفته بازی می‌بیند.

همتی: بانک مرکزی ایران روزانه میلیون‌ها یورو ارز خریداری می‌کند	 - اسپوتنیک ایران
همتی: بانک مرکزی ایران روزانه میلیون‌ها یورو ارز خریداری می‌کند

همتی در ادامه افزود: به این ترتیب بانک مرکزی باید بازار را کنترل کند. از این رو، در چنین شرایط تحریمی، اجازه سفته بازی در بازار را نمی دهیم، چراکه معتقدیم سفته بازی ابزار دشمن است. لازم به ذکر است، در حال حاضر هیچ تقاضای واقعی وجود ندارد که تأمین نشود و تمام تقاضاهای واقعی در نیما تامین می‌شود.

رئیس شورای پول و اعتبار ایران درباره نرخ ارز دولتی گفت: بانک مرکزی برای کالای اساسی نرخ تعیین شده توسط دولت یعنی ۴۲۰۰ تومانی را پذیرفته است که این سهم دولت است و خود دولت باید در مورد کالاهای اساسی تصمیم بگیرد. در بازار ثانویه یا نیما نیز براساس عرضه و تقاضا قیمت تعیین می‌شود و بانک مرکزی از بروز نوسانات در این بازار جلوگیری می‌کند، چراکه تثبیت اقتصادی هدف این بانک است.

رئیس کل بانک مرکزی ایران در خصوص نرخ رشد غیرنفتی تصریح کرد: احتمال می‌دهم رشد غیرنفتی در شش ماه اول امسال مثبت باشد و این میزان جدای رشد اقتصادی با نفت کشور است، چراکه در صادرات نفتی با کاهش روبرو شدیم. از این منظر کشور به سمت رونق تولید در حرکت است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала