می دانید چگونه دلالان چینی با تقلب از ایران زعفران وارد می کنند؟

© Sputnik / Arina Topolevaزعفران ایرانی
زعفران ایرانی - اسپوتنیک ایران
Telegram
یک عضو شورای ملی زعفران ایران اعلام کرد دلالان چینی در قالب توریست‌ با استقرار در مغازه‌های شهر‌های بزرگ تولید زعفران مانند مشهد بدون پرداخت عوارض و مالیات اقدام به خرید زعفران ایرانی با قیمت‌های پایین در حجم بالا می‌کنند و معلوم نیست این حجم از زعفران چگونه از کشور خارج می‌شود.

به گزارش اسپوتنیک، علی حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با بیان اینکه بی‌نظمی در بازار زعفران پای دلالان خارجی را بیش از گذشته به بازار این محصول باز کرده است، اظهار کرد: در گذشته دلالان خارجی به طور پنهان اقدام به دخالت در بازار زعفران می‌کردند، اما در سال جاری بدون هیچ ابایی در بازار ظاهر شده‌اند.

وی ادامه داد: امسال بیش از سال‌های گذشته شاهد حضور بی‌پرده دلالان چینی در بازار زعفران و دخالت آن‌ها در قیمت‌گذاری‌ها هستیم.

حسینی با تاکید بر اینکه دلالان چینی در قالب توریست وارد کشور شده و در مغازه‌های شهرهای بزرگ عرضه کننده زعفران مستقر می‌شوند، افزود: آن‌ها آنچنان در بازار زعفران احساس امنیت می‌کنند که فقط در مغازه‌های شهر مشهد روزانه ۲۰۰ تا ۵۰۰ کیلوگرم از این محصول را خریداری می‌کنند.

به گفته وی؛ دلالان چینی مبلغی را به صورت کارمزد به مغازه‌داران داده و زعفران را با قیمت پایین و غیرمنصفانه از کشاورزان می‌خرند.

шафран - اسپوتنیک ایران
اگر زعفران چین به بار بنشیند باید فاتحه زعفران ایرانی را خواند

حسینی دلیل تمایل کشاورزان برای فروش محصول خود به دلالان چینی را پرداخت نقدی بهای محصول عنوان کرد و افزود: هر دلال چینی مستقر در مغازه‌ها تعداد زیادی کارت بانکی دارد که بهای محصول را به محض دریافت به صورت نقدی پرداخت می‌کند.

حسینی دلیل این اتفاق را بینظمی در بازار این محصول مهم و مزیتدار کشور دانست.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا حضور سازمان مرکزی تعاون روستایی به عنوان بازوی دولتی در نظم بخشیدن به بازار زعفران نتیجه نداشته است،‌ گفت: تعاون روستایی زعفران را با قیمت مناسب از کشاورزان خریداری می‌کند، اما پرداخت بهای آن با تاخیر انجام می‌شود در حالی که با توجه به شرایط اقتصادی، کشاورزان نیازمند دریافت نقدی بهای زحمات خود هستند.

حسینی قیمت خرید هر گرم زعفران توسط تعاونی روستایی را ۸ هزار و ۲۰۰ تا ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان عنوان کرد.

 این عضو شورای ملی زعفران با بیان اینکه دلالان چینی در حال پس زدن تجار واقعی زعفران هستند، گفت: تجار علاوه بر پرداخت عوارض باید مالیات نیز پرداخت کنند، اما دلالان چینی بدون پرداخت آن‌ها محصول را خریداری و بدون داشتن کارت بازرگانی از راههای غیرقانونی از کشور خارج می‌کنند.

حسینی یادآور شد: البته ورود زعفران ایرانی به چین با عوارض بالا همراه است و احتمالا این محصول به چین نیز به صورت قاچاق وارد می‌شود.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала