دانشمندان به مبارزه با بیماری سرطان لوزالمعده یک قدم نزدیکتر شدند

© Depositphotos / Aunt Sprayدانشمندان به مبارزه با بیماری سرطان لوزالمعده یک قدم نزدیکتر شدند
دانشمندان به مبارزه با بیماری سرطان لوزالمعده یک قدم نزدیکتر شدند - اسپوتنیک ایران
Telegram
 دانشمندان توانستند مولکولی را کشف کنند که با حمله به سلول‌های سرطان لوزالمعده آنها را نابود می‌کند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از نشریه Oncotarget، محققان دانشکده پزشکی "سکلر"(Sackler) در دانشگاه تل آویو و مرکز تحقیقات سرطان مرکز پزشکی شبا(Sheba) مولکولی  موسوم به "PJ34" را ساخته‌اند که ادعا می‌کنند می‌تواند سلول‌های سرطانی این نوع سرطان را از بین ببرد.

پروفسور "مالکا کوهن-آرمون" از این دانشگاه و دکتر "تالیا گلان" از مرکز پزشکی شبا توضیح داده‌اند که چگونه تزریق این مولکول در اعضای پیوندی موجب ریشه‌کنی قابل توجه سلول‌های سرطانی لوزالمعده در موش‌ها شد. تغییر در اندازه تومور بعد از سه هفته تزریق روزانه PJ34 شروع شد و تومور شروع به کوچک شدن کرد و در نهایت در روز 56ام به طور کامل از بین رفت.

30 روز پس از پایان درمان با تزریق PJ34، تعداد تومورهای موش‌ها 80 تا 90 درصد کاهش تعداد سلول‌های سرطانی را نشان داد. همچنین هیچ عوارض جانبی در موش‌ها دیده نشد و حتی بر وزن آنها یا نحوه عملکرد آنها تأثیری نگذاشت. محققان می‌گویند نیاز فوری به یافتن درمانی جدید برای سرطان لوزالمعده وجود دارد.

سرطان لوزالمعده همچنین نوعی از سرطان است که تشخیص آن در بسیاری از افراد دشوار است و اغلب افراد وقتی متوجه ابتلا به این سرطان می‌شوند که سلول‌های سرطانی در بدنشان پخش شده و درمان را سخت کرده است.

 راهی برای مقابله سریع با سرطان یافته شد - اسپوتنیک ایران
راهی برای مقابله سریع با سرطان یافته شد

علائم و نشانگان رایج‌ترین نوع سرطان پانکراس شامل این موارد است: زردی پوست، درد شکم یا درد کمر، کاهش وزن بدون دلیل، کم رنگی مدفوع، ادرار تیره و بی اشتهایی. معمولاً در مراحل اولیه بیمارِی، نشانگانی وجود ندارد و نشانگانی که شاخص بیماری هستند و به اندازه‌ای خاص هستند که بتوانند ما را به سرطان پانکراس مشکوک کنند، معمولاً زمانی بروز پیدا می‌کنند که بیماری به مرحله پیشرفته خود رسیده است. تا زمانی که سرطان پانکراس تشخیص داده شود، معمولاً بیماری به نقاط دیگر بدن نیز گسترش یافته است.

محققان می‌گویند این مولکول به زودی روی حیوانات بزرگتر و سپس انسان آزمایش خواهد شد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала