ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

کشف سیاره ای در اطراف یک ستاره سفید کوتوله

© Photo / ESA / Hubble & NASA, D. Rosario et al.کشف سیاره ای در اطراف یک ستاره سفید کوتوله
کشف سیاره ای در اطراف یک ستاره سفید کوتوله  - اسپوتنیک ایران
در فاصله ٢ هزار سال نوری از زمین ستاره سفید کوتوله ای رصد شده که یک سیاره مشابه نپتون دور آن مدار می زند . این نخستین شواهد از سیاره ای است که دور ستاره سفید کوتوله مدار می زند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از  خبرگزاری مهر،این سیاره شبیه نپتون ٤ برابر ستاره سفید کوتوله ای است که دور آن مدار می زند. محققان تخمین می زنند ستاره سفید کوتوله نیز حجمی مشابه زمین دارد. 

 مدار سیاره مذکور دور ستاره کوتوله ١٠ روز طول می کشد و هنگام حرکت، پشت سر آن دنباله ای از گاز متشکل از هیدروژن، اکسیژن و سولفور به وجود می آید. 

 تا به امروز هیچ شواهدی از سیاره ای که بتواند در شرایط تغییر ستاره به حالت یک کوتوله سفید دوام بیاورد، کشف نشده بود . 

ستاره های مرده گیتی - اسپوتنیک ایران
ستاره های مرده گیتی

ستاره شناسان دانشگاه وارویک و واحدNPF  دانشگاه والپارایزو این سیاره را کشف کرده اند. به گفته آنان این نخستین شواهد از وجود یک سیاره عظیم است که دور یک ستاره کوتوله مدار می زند. ستاره سفید کوتوله ٤٠ بار داغ تر از خورشید است. اما حجم ستاره مذکور یک صدم خورشید است.  

ستاره سفید کوتوله مذکور WDJ۰۹۱۴+۱۹۱۴  نام گرفته و هنگام بررسی ١٠ هزار ستاره سفید کوتوله توسط تلسکوپ Sloan Digital Sky Survey  کشف شده است. به گفته محققان این ستاره در فاصله ٢هزار سال نوری از زمین قرار دارد. 

یادآور می شود در طی زندگی یک ستاره در دوران پیری برخی از ستارگان که از حد ۱٫۴جرم خورشید پر جرم تر باشند به ستاره نوترونی یا سیاهچاله (۳برابر جرم خورشید) و اگر از این حد کم جرم تر باشند تبدیل به کوتوله سفید می‌شوند

 

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала