نامه سه کشور عضو برجام علیه ایران به سازمان ملل

© Sputnik / Roman Makhmutov / ورود به گالری تصاویرنامه سه کشور عضو برجام علیه ایران به سازمان ملل
نامه سه کشور عضو برجام علیه ایران به سازمان ملل  - اسپوتنیک ایران
Telegram
سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان با ارسال نامه ای به سازمان ملل، نسبت به برخی موشک های ایران اعتراض کردند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از فارس، کشورهای انگلیس، فرانسه و آلمان روز چهارشنبه علیه برنامه موشکی ایران به «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل متحد نامه نوشته‌اند.

عراقچی: تهران قصد خروج از توافق هسته ای را ندارد - اسپوتنیک ایران
عراقچی: تهران قصد خروج از توافق هسته ای را ندارد

در این نامه آمده؛ برخی از مدل‌های موشک‌های بالستیک ایران با قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد که توافق هسته‌ای با ایران را تأیید کرده، «ناهمخوان» است.

این سه عضو اروپایی برجام در نامه‌ای که دیروز میان اعضای شورای امنیت توزیع شده، به گوترش توصیه کرده‌اند که در گزارش بعدی خود در مورد برنامه موشکی ایران، این موشک‌ها را با تضاد با مفاد قطعنامه 2231 توصیف کند.

این کشورها پیش چنین موضاعاتی را مطرح کرده بودند، اما به دلیل عدم انطباق آن با متن قطعنامه نتوانسته بودند شورا را به صدور قطعنامه یا بیانیه راضی کنند.

بر اساس قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل در سال 1394، که در حمایت از توافق اتمی به تصویب رسید، برخی محدودیت‌های تسلیحاتی علیه ایران به‌مدت پنج سال، تا سال 2020 ادامه خواهد داشت.

«محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پیش از این گفته بود؛ از آنجا که ایران کلاهک اتمی ندارد و تصمیمی هم برای ساخت آن ندارد، از این رو نمی‌توان تهران را به کار روی موشک‌هایی متهم کرد که «برای داشتن توانمندی حمل کلاهک طراحی شده‌اند.» علاوه بر این، در قطعنامه از عبارت «خواستار» استفاده شده است که دارای الزام حقوقی نیست. در قطعنامه‌های پیشین از جمله قطعنامه ۱۹۲۹ که در حال حاضر لغو شده، از عبارت «نباید» استفاده بود.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала