ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

مذاکرات ایران و روسیه درباره چگونگی اجرای پروژه «ایزوتوپ پایدار»

© Sputnik / A. Solomonovمذاکرات ایران و روسیه درباره چگونگی اجرای پروژه «ایزوتوپ پایدار»
مذاکرات ایران و روسیه درباره چگونگی اجرای پروژه «ایزوتوپ پایدار» - اسپوتنیک ایران
کمالوندی: مذاکرات درباره چگونگی اجرای این پروژه به نحوی که مشکلات فنی آن مرتفع شود، در جریان است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری «فارس»،بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی اعلام نمود که مذاکرات ایران و روسیه درباره چگونگی اجرای پروژه «ایزوتوپ پایدار» در جریان است.

وی  درباره بیانیه منتشره شرکت «روس اتم» در مورد تعلیق پروژه تولید ایزوتوپ های پایدار در فردو، گفت: «بعد از فعال کردن سانتریفیوژهای فردو در پی دستور رئیس جمهور برای اجرای گام چهارم کاهش تعهدات برجامی، با توجه به اینکه به لحاظ فنی تولید اورانیوم و ایزوتوپ پایدار در یک سالن، با مشکلات همراه است، مذاکراتی با طرف روس صورت گرفته است.مذاکرات درباره چگونگی اجرای این پروژه به نحوی که مشکلات فنی آن مرتفع شود، در جریان است».

روسیه قسمتی از پروژه طراحی کارخانه فوردو ایران را به حالت تعلیق درآورد - اسپوتنیک ایران
روسیه قسمتی از پروژه طراحی کارخانه فوردو ایران را به حالت تعلیق درآورد

شرکت «روس اتم» روسیه در بیانیه ای با بیان اینکه با آغاز غنی‌سازی اورانیوم در مرکز «فردو» امکان تولید رادیو ایزوتوپ‌های پایدار وجود ندارد، اعلام کرد پروژه تبدیل کاربری این مرکز به حالت تعلیق درآمده است.

گفتنی است سند همکاری ایران و روسیه در زمینه تولید ایزوتوپ پایدار در چارچوب برجام و در سایت فردو دی ماه 1395 در مسکو توسط کمالوندی و طرف روس امضا شده بود.

در پایان سومین فرصت 60 روزه ایران به طرف‌های باقیمانده در برجام برای اجرای تعهدات بانکی و نفتی خود و در راستای اجرای مصوبه 18 اردیبهشت شورای عالی امنیت ملی، حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران گام چهارم کاهش تعهدات را اعلام و به سازمان انرژی اتمی دستور داد تا از 15 آبان ماه گازدهی به سانتریفیوژها در تأسیسات فردو را آغاز کند که این کار صورت گرفت. البته کمالوندی پیش از این گفته بود که قرار نیست به دو زنجیره 174 تایی اورانیوم تزریق شود و اینها برای ایزوتوپ‌های پایدار در نظر گرفته شده‌اند.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала