واکنش وزیر دفاع ایران به لفاظی وزیر دفاع فرانسه

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / واکنش وزیر دفاع ایران به لفاظی وزیر دفاع فرانسه
واکنش وزیر دفاع ایران به لفاظی وزیر دفاع فرانسه - اسپوتنیک ایران
Telegram
وزیر دفاع ایران در واکنش به اظهارات وزیر دفاع فرانسه در کنفرانس منامه، حضور و مداخله کشورهای غربی‌ را باعث پیچیده‌ تر شدن شرایط امنیتی منطقه دانست و به آنها توصیه کرد از برنامه‌ های مداخله‌ جویانه و سلطه‌ طلبانه دست بردارند و فعلا به فکر علاج مرگ مغزی ناتوی خود باشند.

به گزارش اسپوتنیک، امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران، در رابطه با اظهارات مداخله جویانه وزیر دفاع فرانسه در کنفرانس منامه اعلام کرد: حضور و مداخله کشورهای غربی‌ را باعث پیچیده‌ تر شدن شرایط امنیتی منطقه، که با جاه طلبی های آمریکا و اسرائیل بدتر شده، خواهد شد و به آنها توصیه می کنم از برنامه های مداخله جویانه و سلطه طلبانه دست بردارند و فعلا به فکر علاج مرگ مغزی ناتوی خود باشند.

امیر حاتمی ضمن اشاره به سرنگونی پهپاد آمریکایی افزود: نیروهای مسلح مقتدر جمهوری اسلامی ایران علاوه بر اینکه توانایی حفاظت از سرزمین خود و فضای آن را دارند، در سالهای اخیر در ایجاد ثبات و امنیت در منطقه نیز از هیچ کوششی دریغ نکرده اند و به تقویت بنیه دفاعی خود پرداخته و کمک به استقرار امنیت در منطقه را ادامه خواهند داد.

وزیر دفاع بار دیگر خطاب به کشورهای منطقه گفت: قدرتهای فرامنطقه ای و دخالتهای منفعت طلبانه آنها عامل اصلی بی ثباتی و نا امنی در منطقه است و کشورهای منطقه از ظرفیتهای لازم برای تامین امنیت منطقه در یک چارچوب همکاری جویانه بدون دخالت قدرتهای بیگانه برخورداراند و باید همه تلاشها در این راستا انجام شود.

فلورانس پارلی وزیر دفاع فرانسه، روز شنبه آمریکا را به خاطر بی‌ پاسخ گذاشتن حملات ماه‌ های اخیر که خلیج‌ فارس را تهدید می‌کرد، مورد انتقاد قرار داد و هشدار داد که بازدارندگی چند دهه آمریکا در این منطقه نفت‌ خیز نشان‌ دهنده کاهش قدرت این کشور است.

حاتمی با بیان اینکه کشورهای منطقه خود شاهد افول آمریکا هستند و وزیر دفاع فرانسه تلویحا به آن اشاره کرده است بیان کرد: این به معنای آمادگی منطقه برای جایگزینی قدرتهای استکباری دیگر با آن نیست.

وزیر دفاع فرانسه به جای فرافکنی و بیان این مطالب تحریک آمیز که مشخصا برای تامین منافع مادی برای کشورش بیان شده، بهتر است به آمارهایی که در مورد تعداد اتباع فرانسوی پیوسته به داعش و نقشی که آنها در جنایات در سوریه و عراق داشتند، توجه کند و بگوید چه نقش مثبتی در مقابله با تروریستهای تکفیری داعش در عراق و سوریه داشته است؟ تروریستهای تکفیری در این منطقه به دست نیروهای مسلح و مردم عراق و سوریه و با کمک و مساعدت ایران و روسیه شکست داده شدند و قدرت‌های غربی اعم از امریکا و دیگران غیر از تلاش برای مدیریت این گروهها به نفع خود، اقدامی در مقابل آنهاهیچ اقدام قابل قبولی در این زمینه انجام نداده اند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала