آیا می‌توان مرض قند را بدون دارو درمان کرد؟

CC BY 2.0 / Denise Chan / دستگاه تشخیص دیابت
دستگاه تشخیص دیابت - اسپوتنیک ایران
Telegram
سلول‌های تولیدکننده انسولین در اثر تابش نور، دو تا سه برابر میزان طبیعی، انسولین تولید می‌کنند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از نشریه« ACS Synthetic Biology»، می‌توان با استفاده از رویکرد فوتوژنتیک سلول های «به‌تا» را مجبور کرد بر اثر تابش نور دو تا سه برابر میزان طبیعی انسولین تولید کنند.

به عقیده محققان دانشگاه تافتس واقع در ماساچوست آمریکا این رویکرد جدید بر اساس پروتئین‌هایی عمل می‌کند که در اثر تابش نور، نحوه فعالیت خود را تغییر می‌دهند. محققان برای استفاده از این ویژگی، ژنی را به سلول‌های بتا وارد کردند که آنزیم موسوم به Photoactivatable Adenylate Cyclase  یا PAC را کنترل می‌کند. این آنزیم مولکول‌هایی را تولید می‌کند که در اثر دریافت نور آبی، فرایند تولید انسولین در سلول‌های بتا را به شدت افزایش می‌دهد.

استفاده از اصلاح ژن، برای جلوگیری از رد پیوند سلول های بنیادی - اسپوتنیک ایران
استفاده از اصلاح ژن، برای جلوگیری از رد پیوند سلول های بنیادی

دیابت به علت ناتوانی بدن در تولید یا مصرف انسولین به‌وجود می‌آید. انسولین ماده‌‏ای است که توسط لوزالمعده تولید می‌شود و نقش آن استفاده از قند به عنوان عظیم‌ترین منبع انرژی بدن است.

قند خون بالا به مرور زمان بر تمام ارگان‌های بدن تاثیر می‌گذارد و به بیماری‌های قلبی، سکته مغزی، نارسایی کلیه، نابینایی، ناتوانی جنسی و عفونت‌های منتهی به نقص عضو منجر می‌شود.

محققان سلول‌های دست‌ورزی شده بتا را زیر پوست موش‌های مبتلا به دیابت پیوند زدند و پس از تابش نور آبی مشخص شد توانایی این موش‌ها در تنظیم قند خون بهبود قابل توجهی یافته است. به اعتقاد محققان استفاده از نور به عنوان ابزاری برای فعال کردن فرایند بیولوژیکی تولید انسولین، امکان کنترل بهتر میزان قند خون در افراد مبتلا به دیابت را بدون نیاز به استفاده از داروها و روش‌های درمانی متداول در اختیار می‌گذارد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала