ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

متوقف شدن کمک نظامی آمریکا به لبنان

© Sputnik / Mikhail Alaeddin / ورود به گالری تصاویربسته بودن تقریباً همه پمپ بنزین ها در لبنان ادامه دارد
بسته بودن تقریباً همه پمپ بنزین ها در لبنان ادامه دارد - اسپوتنیک ایران
دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا بامداد جمعه (به وقت تهران)، طبق خواسته اسرائیل کمک نظامی به لبنان را متوقف کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل  از العالم، خبرگزاری رویترز با استناد به دو منبع که خواسته‌اند نامشان فاش نشود نوشته دولت ترامپ دو روز بعد از استعفای «سعد الحریری»، نخست‌وزیر سابق لبنان کمک نظامی ۱۰۵ میلیون دلاری به لبنان را متوقف کرده است.

طبق گزارش این رسانه، وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه به کنگره اطلاع داد که دفتر بودجه کاخ سفید و شورای امنیت ملی تصمیم گرفته است کمک‌های نظامی به لبنان را متوقف کنند.

عصر چهارشنبه منابع خبری گزارش دادند اسرائیل از آمریکا و کشورهای غربی خواسته است کمک‌های مالی به دولت لبنان را قطع و آن را به اقدام بیروت علیه حزب‌الله لبنان مشروط کنند.

پایگاه خبری «آکسیوس» با گزارش این خبر نوشت دولت آمریکا از سال‌ها پیش روابط نزدیکی با دولت لبنان داشته است. در دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا زمزمه‌ها و مباحثاتی بر سر قطع کمک مالی به دولت لبنان وجود دارد.

بخش زیادی از کمک مالی آمریکا به لبنان صرف تقویت ارتش این کشور می‌شود. ارتش آمریکا سال گذشته بیش از ۱۰۰ میلیون دلار به لبنان کمک کرده است.

آکسیوس نوشته بسیاری در کاخ سفید با توقف این کمک‌های مالی موافق هستند، اما پنتاگون و وزارت خارجه آمریکا معتقدند که این کمک‌ها باید ادامه داشته باشند.

رسانه آمریکایی به نقل از مقام‌های تل آویو مدعی شده که درخواست اسرائیل برای قطع این کمک‌ها قبل از آغاز تظاهرات‌های اخیر در لبنان مطرح شده است.

اسرئیل با بیان این ادعا که حزب‌الله لبنان در ارتش این کشور نفوذ کرده گفته که اختصاص کمک‌های مالی از سوی کشورهای غربی، در واقع به تقویت این گروه منجر خواهد شد.

مقام‌های اسرائیلی گفته‌اند وزارت خارجه این رژیم چند هفته پیش به سفیران اسرائیل در پایتخت چندین کشور دنیا از جمله واشنگتن دستور داده پیام تل‌آویو برای قطع کمک مالی لبنان را به دولت‌های کشورهای مورد نظر انتقال دهند.

اسرائیل گفته که کمک‌ها به دولت لبنان باید تا زمانی که حزب‌الله بخشی از دولت لبنان است و این دولت اقدامی برای تعطیل کردن کارخانه‌های موشکی حزب‌الله انجام ندهد، متوقف شوند.

مقام‌های اسرائیل تأکید کرده‌اند همکاری‌های نزدیکی با دولت ترامپ برای قطع منابع مالی حزب‌الله لبنان دارند و تا کنون واشنگتن را به اعمال تحریم‌هایی علیه افراد و شرکت‌های مرتبط با حزب‌الله لبنان ترغیب کرده‌اند.

دولت آمریکا و اسرائیل بعد از موفقیت‌های حزب‌الله لبنان در مقابله با گروه‌های تروریستی در سوریه تلاش‌ها برای تشدید فشار به حزب‌الله لبنان را افزایش داده‌اند. واشنگتن در راستای تلاش برای پایین آوردن محبوبیت حزب‌الله در لبنان بانک‌ها و شخصیت‌های لبنانی را به اتهام ارتباط با این گروه در فهرست تحریم قرار می‌دهد.

آمریکا و اسرائیل علاوه براین در راستای تلاش برای محدود کردن فعالیت‌های حزب‌الله لبنان کشورهای اروپایی را برای «تروریستی» اعلام کردن حزب‌الله به شدت تحت فشار قرار داده‌اند.

این تصمیم‌ها در حالی اتخاذ می‌شود که حزب‌الله یکی از مهمترین احزاب سیاسی لبنان است و در آخرین انتخابات پارلمان لبنان هم با وجود اقدامات آمریکا علیه این حزب، بخش بزرگی از کرسی‌ها در اختیار ائتلاف مورد حمایت حزب‌الله قرار گرفت.

 

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала