سرنگونی هواپیمای جاسوسی عربستان در یمن

© AP Photo / John Gapsسرنگونی هواپیمای جاسوسی عربستان در یمن
سرنگونی هواپیمای جاسوسی عربستان در یمن - اسپوتنیک ایران
Telegram
پدافند هوایی یمن یک فروند هواپیمای جاسوسی عربستان سعودی را سرنگون کرد.

به گزراش اسپوتنیک به نقل از «المسیره»،پدافند هوایی ارتش و کمیته های مردمی یمن در منطقه راس عیسی در استان الحدیده یک هواپیمای جاسوسی عربستان سعودی را سرنگون کرد.

فرمانده نیروهای مسلح یمن در این باره گفت:«این هواپیما به حریم هوایی یمن تجاوز و  آشکارا توافقنامه سوئد را نقض کرد».

سرنگونی این هواپیمای جاسوسی در حالی است که نیروهای مسلح یمن، دو ماه پیش دو سامانه پدافند هوایی از نوع  «فاطر1» و «ثاقب 1»  را رونمایی کردند.

اعلام آمادگی ایران برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به یمن  - اسپوتنیک ایران
اعلام آمادگی ایران برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به یمن

عربستان و امارات در قالب ائتلافی از چند کشور غربی و عربی و با کمک آمریکا، حملات گسترده‌ای را علیه یمن آغاز کردند تا به بهانه بازگرداندن «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی و فراری این کشور به قدرت به اهداف و زیاده خواهی های سیاسی خود جامه عمل بپوشانند. تا کنون براثر این تجاوز بیش از یکصد هزار یمنی به شهادت رسیده اند.

مناقشات نظامی و سیاسی در یمن میان دولت و مبارزان حوثی از جنبش شیعه «انصار الله»از سال 2014 ادامه دارد. از مارس 2015، ائتلاف نظامی کشورهای عربی به رهبری عربستان سعودی، از دولت یمن به رهبری عبدربه منصور هادی، رئیس جمهور مورد قبول جامعه بین المللی حمایت می کند. در دسامبر 2018، طرفین درگیری در یمن برای اولین بار در طی چند سال، تحت حمایت سازمان ملل متحد در سوئد پای میز مذاکره نشستند. طی این نشست تعدادی موافقتنامه مهم، به ویژه در مورد مبادله زندانیان، آتش بس در شهر بندری حدیده در کنار دریای سرخ و تحت کنترل سازمان ملل درآمدن این شهر حاصل شد. به نظر می رسد ، ایران از حوثی هایی که صنعا پایتخت یمن و بخش قابل توجهی از کشور را تحت کنترل دارند ، پشتیبانی می کند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала