انگشت اتهام گزارشگر ویژه سازمان ملل به سوی ریاض در پرونده قتل خاشقجی

© AP Photo / Hasan Jamaliانگشت اتهام گزارشگر ویژه سازمان ملل به سوی ریاض در پرونده قتل خاشقجی
انگشت اتهام گزارشگر ویژه سازمان ملل به سوی ریاض در پرونده قتل خاشقجی - اسپوتنیک ایران
Telegram
گزارشگر ویژه سازمان ملل قتل جمال خاشقجی را یک اقدام برنامه ریزی شده از طرف ریاض دانست.

به گزارش اسپوتنیک، اگنس کالامار، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور اعدام‌های فراقانونی و خودسرانه معتقد است که قتل روزنامه نگار جمال خاشقجی با مشارکت مقامات سعودی و از قبل برنامه ریزی شده بوده است.

کالامار در یک جلسه توجیهی گفت: من می دانم که یک عملیات ویژه که با دقت سازماندهی و آماده شده بود، وجود داشته است. وی خاطرنشان كرد كه "شكی ندارد كه این قتل بخشی از یک طرح بوده است."

پرونده ترور خاشقجی به دادگاه بین المللی منتقل شد - اسپوتنیک ایران
پرونده ترور خاشقجی به دادگاه بین المللی منتقل شد

وی افزود: من همچنین اطمینان دارم که مقامات زیادی از ریاض در سازماندهی این عملیات ویژه دست داشتند. من همچنین می‌دانم که مقامات ریاض در حوادث پس از قتل درگیر شدند، از جمله این که حدود 17 نماینده سعودی پس از انجام قتل، ظاهرا برای تحقیقات و پاکسازی صحنه جنایت در محل حضور یافتند.

جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی که از سال 2017 در آمریکا تحلیلگر روزنامه واشنگتن پست بود، روز 2 اکتبر پس از ورود به سرکنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد و دیرتر معلوم شد به شکل فجیعی به قتل رسیده است. پس از مدتی ابهام درباره این قضیه ، رسانه های دولتی عربستان سعودی روز 20 اکتبر گزارش دادند، خاشقجی در جریان نزاع با کارکنان سرکنسولگری جان خود از دست داده است.

دادستانی استانبول اعلام کرده ترور خاشقجی عمدی بوده و جسد وی پس از خفه کردن این روزنامه نگار تکه تکه شده و از بین رفته است. ترکیه از عربستان تقاضا می کند مقصران را تحویل داده و همچنین محل جسد خاشقجی را اطلاع دهد.

مقامات عربستان بارها اعلام کرده اند که تحقیقات جداگانه خود را درباره این قضیه انجام می دهند و مخالف تحقیقات بین المللی در اینباره با شرکت دیگر کشورها هستند. در رابطه با این قضیه 11 نفر در عربستان بازداشت شده و دادستانی این کشور برای 5 نفر از آنها مجازات اعدام را درخواست کرده است. ریاض از تحویل مظنونان در این جنایت به ترکیه برای تحقیقات قضایی امتناع ورزیده است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала