هیئتی از متخصصان انگلیسی برای مدرن‌ سازی راکتور هسته ای اراک وارد تهران شد

© Sputnik / Alex McNaughton / ورود به گالری تصاویرهیئتی از متخصصان انگلیسی برای مدرن‌ سازی راکتور هسته ای اراک وارد تهران شد
هیئتی از متخصصان انگلیسی برای مدرن‌ سازی راکتور هسته ای اراک وارد تهران شد - اسپوتنیک ایران
Telegram
یک تیم از متخصصان هسته‌ای به سرپرستی پروفسور رابین گریم مشاور ارشد علمی دولت بریتانیا روز دوشنبه وارد تهران شد تا به همراه یک تیم از متخصصان چینی مراحل بعدی پروژه مدرن سازی راکتور اراک را به پیش ببرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از سفارت بریتانیا در تهران، در بیانیه ای اعلام شد که روز دوشنبه 14 اکتبر هیئتی از متخصصان انگلیسی وارد تهران شدند و با سازمان انرژی اتمی ایران درباره همکاری فنی بین المللی برای مدرن سازی راکتور اراک گفت وگو خواهند کرد.

سفارت انگلیس در این بیانیه اطلاع داده است: این سفر تشکیل دهنده قسمتی از تعهد ما برای اطمینان یافتن از این است که برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم برای ایران و هم برای جامعه بین الملل دارای منفعت است. به همین دلیل است که ما به تعهدات خود نسبت به همکاری با ایران برای مدرن سازی راکتور اراک پای بند هستیم و در همین راستا به ایران کمک می کنیم تا یک برنامه انرژی هسته ای غیر نظامی مدرن و به روز را توسعه دهد. همچنین همکاری ما با ایران در پروژه اراک در طول سال گذشته پیشرفت مهمی داشته و ما مشتاقانه منتظر دیدارهای آینده هستیم تا از پیشرفت پروژه حمایت کنیم.

این سفر در حالی صورت می گیرد که ایران به دلیل بدعهدی کشورهای اروپایی به عدم پایبندی کامل به توافق هسته ای روند کاهش تعهدات خود به برجام را درسه مرحله آغاز کرده است.

گام های ایران در کاهش تعهدات، ملزم نبودن به رعایت سقف ۳۰۰ کیلوگرمی ذخایر اورانیوم غنی‌شده، ملزم نبودن به رعایت محدودیت غنی سازی اورانیوم تا سقف ۳.۶۷ درصد و خارج نکردن مازاد آب سنگین بودند که در ۱۸ اردیبهشت یال جاری اعلام شد. گام دوم روز شانزدهم تیر ماه و با بیانیه‌ای دولت مبنی بر افزایش سطح غنی‌سازی از ۳.۶۷درصد اجرا شد.
گام سوم ایران برای کاهش وتوقف برخی تعهدات ذیل برجام که از ۱۶ شهریور ماه شروع شد، بیشتر مربوط به برداشتن محدودیت‌ها روی فعالیت‌های تحقیق و توسعه (R & D) از جمله توسعه و راه‌اندازی نسل جدید سانتریفیوژها در تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم بوده است.
آمریکا اردیبهشت‌ سال گذشته از برجام خارج شد و تحریم‌های سنگین یک جانبه ای علیه ملت ایران را برگرداند.

این اقدام واشنگتن با مخالفت جهانی روبه رو شد و سایر کشورهای امضا کننده برجام اعلام کردند که با پیش‌ بینی سازوکارهایی برجام را حفظ می‌کنند ولی تاکنون سازوکار مشخصی عملیاتی نشده است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала