تشکیل کارگروه ترانزیت بین ایران و اتحادیه اوراسیا

CC0 / / تشکیل کارگروه ترانزیت بین ایران و اتحادیه اوراسیا
 تشکیل کارگروه ترانزیت بین ایران و اتحادیه اوراسیا - اسپوتنیک ایران
تشکیل نخستین کارگروه ترانزیت و مبادله کالا میان ایران و اتحادیه اوراسیا در دستور کار قرار گرفت.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، تیگران سرکیسیان، رئیس هیئت اتحادیه اقتصادی اوراسیا خواهان تشکیل کارگروهی برای بهره‌مندی کشورهای عضو اوراسیا از ظرفیت‌های ایران برای ترانزیت و مبادله کالا با هند، پاکستان و کشورهای جنوب شرق آسیا شد. 

اتحادیه اقتصادی اورآسیا  - اسپوتنیک ایران
اتحادیه اوراسیا و تجارت آزاد با ایران

سرکیسیان استفاده از ظرفیت‌های ایران در زمینه ترانزیت و استفاده از ظرفیت ایران برای مبادلات تجاری کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا با هند و پاکستان و جنوب شرق آسیا را بسیار حائز اهمیت برشمرد و آن را یکی از فاکتورهای مهم توسعه تجارت اوراسیا و به تبع آن همگرایی اقتصادی کشورهای منطقه و خارج دور دانست.

 سرکیسیان در دیدار با هیأت اعزامی از سوی جمهوری اسلامی ایران، از ضرورت تشکیل کار گروه‌های فرعی در حوزه‌های مختلف به ویژه کار گروه همکاری‌های بانکی و مالی، تجارت و گمرک خبر داد و ضمن معرفی وزیر امور مالی اتحادیه (تبعه قزاقستان)، خواستار بررسی زمینه‌های همکاری مالی در چارچوب قرار داد امضا شده و تعیین مکانیسم های تسویه حساب مبادلات تجاری شد. 

وی استفاده از ارزهای ملی در تبادلات کالایی را به عنوان یکی از مکانیسم‌های موثر در شرایط تحریمی اعلام کرد و خواستار برگزاری جلسات کارشناسی و تخصصی جهت تبیین و اجرایی سازی مکانیسم مربوطه شد.

رئیس اتحادیه اقتصادی اوراسیا با اشاره به امضای قرارداد تجارت آزاد اتحادیه اقتصادی اوراسیا با ویتنام، ایران و چین افزود: به زودی قراردادهای تجارت آزاد با سنگاپور و صربستان نیز امضا و بدین ترتیب روند توسعه همکاری‌های این اتحادیه در حال توسعه است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала