ملزم شدن بانک‌های ایران به ارائه اطلاعات ماهانه درباره مشتریان خود

© AFP 2022 / BEHROUZ MEHRIملزم شدن بانک‌های ایران به ارائه اطلاعات ماهانه درباره مشتریان خود
ملزم شدن بانک‌های ایران به ارائه اطلاعات ماهانه درباره مشتریان خود  - اسپوتنیک ایران
Telegram
بانک‌های ایران ملزم به ارائه ماهانه اطلاعات تراکنش‌های مشتریان خود به سازمان مالیاتی شدند

به گزارش اسپوتنیک، هادی خانی، مدیر کل دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی ایران ، با اشاره به حرکت در مسیر گام دوم هوشمند سازی نظام مالیاتی، گفت: سیستم بانکی کشور باید هر ماه اطلاعات تراکنشهای بانکی مودیان را به سازمان مالیاتی ارسال کند.

هادی خانی، با بیان اینکه، بر اساس قانون بودجه سال جاری یک دسترسی برای سازمان مالیاتی جهت بررسی تراکنش‌های بانکی ایجاد شده است، گفت: پیش از این بر اساس ماده ۲۳۰ قانون مالیات‌های مستقیم، ماده ۳۰ قانون مالیات ارزش افزوده و ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی کشور مجوز قانونی بررسی تراکنش‌های بانکی را دریافت کرده بود.

به گفته این مقام مسئول در سازمان مالیاتی، در قانون بودجه سال ۹۸، نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر دسترسی سازمان مالیاتی بر تراکنش‌های بانکی مجددا تاکید داشتند. پیش از این تراکنش‌های بانکی به صورت سالیانه دریافت می‌شد، اما بر اساس این قانون امکان دسترسی ماهیانه به اطلاعات تراکنش‌های بانکی فراهم شد.

مدیر کل دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی تاکید کرد، بر اساس مفاد قانونی اشاره شده سازمان مالیاتی در سقف و آستانه تعریف شده اطلاعات تراکنش‌های بانکی ۳ سال اخیر مودیان هدف را دریافت کرده است.

خانی تاکید کرد، سالیانه میلیارد‌ها رکورد اطلاعات مربوط به تراکنش‌های بانکی در سیستم بانکی کشور انجام می‌شود که سازمان مالیاتی نه به تمام این اطلاعات نیاز دارد و نه فضای مناسب برای ذخیره سازی آن را در اختیار دارد.

وی افزود، البته در گام دوم هوشمند سازی نظام مالیاتی کشور نحوه دریافت این اطلاعات تغییر خواهد کرد. بر این اساس تلاش شده است تا استاندارد سازی دریافت اطلاعات بانکی مودیان تغییر کند.

این مقام مسئول در نظام مالیاتی کشور ادامه داد، بایستی ریز دیتای بانکی به شکل جدیدی از سیستم بانکی کشور دریافت شود تا علاوه بر کاهش هزینه کارامدی مبارزه با فرار مالیاتی افزایش یابد. در این مسیر بایستی در نهایت دیتای پالایش شده مورد نیاز سازمان امور مالیاتی از سازمان تولیدکننده آن دریافت شود.

مدیر کل دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی تاکید کرد، سازمان مالیاتی دسترسی کامل به تراکنش‌های بانکی مشکوک و نیازمند بررسی را داشته، اما با مجوز قانونی جدید فرایند مبارزه با فرار مالیاتی تسریع خواهد شد.

به گفته این مقام مسئول در سازمان امور مالیاتی در قانون بودجه ۹۸ نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر دسترسی سازمان امور مالیاتی بر تراکنش‌های بانکی به صورت ماهانه تاکید مجدد نموده اند. پیش از این قانون و برابر مواد قانونی مورد اشاره سازمان امور مالیاتی بدون محدودیت زمانی و در هر دوره زمانی مورد نیاز امکان دسترسی به تراکنش‌های بانکی را داشته و دارد و اینطور نیست که قانون بودجه ۹۸ امتیاز جدیری برای دسترسی‌های سازمان محسوب شود.

 ظاهرا اخیرا بانک مرکزی بخشنامه‌ای در این خصوص به سیستم بانکی کشور صادر کرده است.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала