ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

اردوغان: اشتباه است ایران را عامل حمله به تاسیسات سعودی بدانیم

© AP Photo / Lefteris Pitarakis اردوغان: اشتباه است ایران را عامل حمله به تاسیسات سعودی بدانیم

اردوغان: اشتباه است ایران را عامل حمله به تاسیسات سعودی بدانیم 
 - اسپوتنیک ایران
رئیس جمهور ترکیه مقصر دانستن ایران را در حمله به تاسیسات آرامکو را اشتباه خواند.

به گزارش اسپوتنیک، رجب اردوغان ، رئیس جمهور ترکیه معتقد است كه ایالات متحده و متحدانش نباید ایران را به خاطر حمله به تأسیسات نفتی سعودی مقصر بدانند. 

وزیر خارجه عربستان، تلاش برای ربط دادن حمله به آرامکو و یمن را غیرمنطقی دانست - اسپوتنیک ایران
وزیر خارجه عربستان، تلاش برای ربط دادن حمله به آرامکو و یمن را غیرمنطقی دانست

اردوغان در مصاحبه با فاکس نیوز آمریکایی اظهار داشت: "من فکر می کنم اگر ایران را تنها مقصر این حملات بدانیم اشتباه کرده ایم. اگر فقط ایران را مقصر بدانیم ، ما به راه اشتباه خواهیم رفت ، زیرا شواهد لزوماً نشان دهنده این موضوع نیستند (که این حملات توسط ایران انجام شده است)".

شایان ذکر است، در تاریخ 14 سپتامبر 2019، تاسیسات نفتی شرکت آرامکو سعودی در شرق عربستان با چندین هواپیمای بدون سرنشین مورد حمله قرار گرفتند. مسئولیت این حمله را حوثیان یمنی برعهده گرفتند. اما "ائتلاف عربی" در حال جنگ در یمن به رهبری عربستان سعودی ، ایران را مسئول حمله به تأسیسات نفتی عربستان می داند. وزیر امور خارجه آمریكا ، مایك پومپئو نیز ایران را مقصر دانسته و در این راستا به عربستان سفر نمود. وزیر دفاع ایران و دیگر مقامات این موضوع را اکیدا رد کرده است. براساس اعلام آژانس بین المللی انرژی، این حادثه در عربستان سعودی در حال حاضر به جدی ترین وقفه در تأمین نفت در تاریخ منجر شده است، حتی خسارات حمله به آرامکو، بیش از خسارات ناشی از انقلاب اسلامی در ایران در سالهای 1978-1979 و تحریم نفت پس از جنگ اعراب و اسرائیل در سال های 1973-1974 خواهد بود. وزیر انرژی عربستان سعودی در تاریخ 17 سپتامبر اعلام نمود که با توجه به استفاده از ذخایر نفتی ، منابع نفت تولیدی عربستان به سطح پیشین خود باز گشته است.

 

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала