ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

آغاز غنی سازی اورانیوم با سانتریفیوژهای جدید در ایران

© Photo / Sarajevo-x/Public domain آژانس بین المللی انرژی اتمی
 آژانس بین المللی انرژی اتمی - اسپوتنیک ایران
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آغاز غنی سازی اورانیوم با سانتریفیوژهای جدید در ایران را تأیید کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «رویترز»، ایران غنی سازی اورانیوم با سانتریفیوژهای جدید را آغاز کرد و بدین ترتیب یکی دیگر از مفاد برجام در باره برنامه هسته‌ای را نقض کرد.

در گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آمده است:«25 ماه سپتامبر سال 2019، آژانس این نکته را مورد تأیید قرار داد که سانتریفیوژهایی که برای کارهای تحقیقاتی و توسعه در خطوط 2 و 3 نصب شده بودند برای غنی سازی اورانیوم آماده شدند».

ایران در هر روز می تواند 62 سانتریفیوژ مونتاژ کند - اسپوتنیک ایران
ایران در هر روز می تواند 62 سانتریفیوژ مونتاژ کند

در تاریخ 8 مه 2018، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خبر خروج واشنگتن از توافقنامه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را اعلام نمود. این توافقنامه موجب محدودیت در فعالیت های هسته ای ایران و جلوگیری از اقدامات یکجانبه آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا در تحریم های یک طرفه می باشد.

در ماه های اخیر تنش ها میان ایران و آمریکا به طور قابل توجهی افزایش یافته است و مقامات آمریکا علاوه بر تشدید تحریم ها علیه ایران، تحریم های شدیدی را نیز علیه بخش های کلیدی اقتصاد این کشور اعمال کرد. واشنگتن هدف خود از اعمال این تحریم ها را تغییر رفتار جمهوری اسلامی اعلام می کند. آمریکا به وسیله تحریم های ثانویه، خریداران نفت ایران را مجبور به توقف خرید نفت از این کشور کرد.

به دنبال تشدید مواضع ضد ایرانی دولت آمریکا و تعلل اروپایی‌ها در اجرای وعده‌ها و تعهدات برجامی آنها، شورای عالی امنیت ملی ایران همزمان با سالروز خروج آمریکا از برجام با صدور بیانیه‌ای خطاب به کشورهای عضو این توافق اعلام کرد که ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی مردم ایران، و در اعمال حقوق خود مندرج در بندهای 26 و 36 برجام، برخی اقدامات خود در توافق برجام را متوقف می کند.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала