ثبت نام با موفقیت انجام شد!
را دنبال کنید لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل

حمایت مکرون از طرح صلح روحانی

طرح «ابتکار صلح هرمز» یک همکاری دسته جمعی درون منطقه خلیج فارس است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «ایرنا»، حسن روحانی رئیس جمهور ایران که برای شرکت در اجلاس هفتاد و چهارمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر کرده است، با امانوئل مکرون دیدار و گفت وگو کرد.

موضوع گفتگوی دو طرف در خصوص توسعه همکاری‌های دوجانبه در زمینه های مورد علاقه ایران و فرانسه، شرایط حساس منطقه و ابتکار جدید رئیس جمهوری ایران برای حفظ امنیت منطقه خلیج فارس موسوم به «ابتکار صلح هرمز» و تبادل نظر  بود.

امانوئل مکرون در این دیدار ضمن استقبال از طرح دکتر روحانی برای امنیت منطقه، به تشریح تلاش های  فرانسه برای کمک به اجرای برجام پرداخت و همکاری اروپا با سایر طرف های این توافق به ویژه روسیه و چین را ضروری دانست. رئیس جمهور فرانسه تعامل و گفت‌وگو با ایران به عنوان کشوری تاثیرگذار در منطقه و نیز تداوم روابط سازنده پاریس - تهران تاکید کرد.

موافقت رئیس جمهور آمریکا با پیشنهاد خط اعتباری مکرون برای ایران - اسپوتنیک ایران
موافقت رئیس جمهور آمریکا با پیشنهاد خط اعتباری مکرون برای ایران

رئیس جمهور ایران در جمع خبرنگاران اظهار کرد:« امیدواریم در شرایط حساسی که امروز منطقه ما می گذراند بتوانیم پیام ملت های منطقه که پیام صلح و پایان هرگونه مداخله جویی در منطقه حساس خلیج فارس و خاورمیانه است را به گوش جهان برسانیم.

طرح ما درباره یک همکاری دسته جمعی درون منطقه خلیج فارس است. ما می‌خواهیم همه کشورهای منطقه در این طرح حضور داشته باشند، البته این طرحی که در سازمان ملل باز خواهد شد تنها امنیتی نیست، بلکه اقتصادی و سایر مسائل نیز هست، اما در راستای مسائل امنیتی است.

نام این طرح «ابتکار صلح هرمز» است چون حرف های اولش که اچ، او و پی و ای(HOPE) است با هم ترکیب می شود و نامش امید» می شود. از این رو این ائتلاف به نام ائتلاف امید» نامگذاری شده است و همه کشورهای ساحلی خلیج فارس و منطقه هرمز در این ائتلاف دعوت می‌شوند تا امنیت منطقه را تضمین کنیم.

به دلیل  این که هنوز این طرح باز نشده، عکس العمل ها مشخص نشده است، البته آمریکایی‌ها در عکس العمل اول گفتند می‌خواهند ببینند این طرح چیست و ابعاد آن را بررسی کنند، بنابراین طرح ما که ارائه خواهد شد، طرح «ابتکار صلح هرمز» است».

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала