سفیر ایران در بریتانیا احضار شد

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / سفیر ایران در بریتانیا احضار شد
سفیر ایران در بریتانیا احضار شد - اسپوتنیک ایران
Telegram
وزارت امور خارجه انگلیس، سفیر ایران در این کشور را برای اعتراض به فروش نفت "آدریان دریا" احضار کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرآنلاین، دومینیک راب، وزیر امورخارجه بریتانیا طی بیانیه‌ای مدعی شد که ایران تعهد خود را در قبال فروش نفت آدریان دریا نقض کرده و برای اعتراض به این موضوع سفیر ایران به وزارت خارجه بریتانیا احضار شده است.

در روزهای گذشته گزارش شد که نفتکش آدریان دریا محموله خود را در نزدیکی سوریه تحویل مشتریان داده است. نیروهای ویژه ارتش انگلیس دو ماه پیش این نفتکش را که آن زمان «گریس ۱» نام داشت، در اقدامی خلاف قوانین بین‌المللی، در آب‌های جبل‌الطارق توقیف کردند. لندن تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه را به عنوان توجیهی برای این اقدام مطرح می‌کرد، در حالی که اتحادیه اروپا بارها ادعا کرده است که برای تحریم‌های یکجانبه اثرفراسرزمینی قائل نیست.

با این وجود، راب امروز گفته است که فروش نفت ایران به سوریه نقض غیر قابل قوبل هنجارهای بین‌المللی است و انگلستان این ماه این موضوع را در سازمان ملل متحد مطرح می‌کند.

اظهارات راب در حالی مطرح می‌شود که نشریه گاردین در گزارشی نوشته است که حتی در خود وزارت خارجه انگلیس نیز برخی از دیپلمات‌های این کشور اعتقاد دارند که توقیف نفتکش ایرانی اقدام درستی نبوده است.

پس از آزادی نفتکش آدریان دریا به حکم دیوان عالی جبل طارق، مقام‌های این منطقه مدعی شدند که ایران تضمین داده است که این کشتی نفتی به سوریه منتقل نکند. با این وجود، همان زمان تهران تأکید کرد که تحریم‌های یکجانبه اتحادیه اروپا را به رسمیت نمی‌شناسد و نفت خود را به هر مشتری‌ای که بخواهد می‌فروشد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала