جنایت جدید طالبان افغانستان + عکس

© AFP 2022 / Noorullah Shirzadaجنایت جدید طالبان افغانستان + عکس
جنایت جدید طالبان افغانستان + عکس  - اسپوتنیک ایران
Telegram
همزمان با برگزاری مذاکرات طولانی مدت صلح در افغانستان، سرپرست دفتر ولایتی کمیسیون مستقل حقوق بشر این کشور توسط طالبان ربوده و سر بریده شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از العالم ، «عبدالصمد امیری» سرپرست دفتر ولایتی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان که روز پنجشنبه هفته گذشته، از شهر کابل افغانستان به سمت ولایت «غور» در حال حرکت بود، در میدان وردک توسط طالبان از خودرو پیاده و توسط اعضای همین گروه سر بریده شد.

​به گفته مقامات افغان، جسد عبدالصمد امیری به کابل منتقل و به خانواده اش تحویل داده شد؛ تمام اعضای این کمیسیون در شوک و ناراحتی عمیق به سر می برند و مسئولین در حال تحقیق و بررسی جزئیات این آدم ربایی و قتل هستند.

طالبان بلافاصله در مورد قتل امیری که به گفته سازمان عفو بین الملل نوعی "جنایت جنگی" است، اظهار نظر نکرده است.

به گفته «سمیرا حمیدی» محقق آسیای جنوبی در سازمان دیده بان حقوق بشر مستقر در لندن، با اینکه طالبان ادعا می کند به دنبال صلح است اما همچنان به کشتار وحشیانه مردم و افراد بی گناه ادامه می دهد؛ امیری زندگی خود را وقف ایستادگی برای احقاق حقوق دیگران کرد.

این فاجعه، خطرات جدی که مدافعان و فعالان حقوق بشر با آن رو به رو هستند را تاکید می کند و از بی دفاع بودن آنها حکایت دارد.

وقوع این قتل دو هفته پس از هشدار سازمان عفو بین الملل در مورد "تشدید حملات" علیه گروه های حقوق بشری، از سوی مقامات و گروه های مسلح، انجام شد.

به گفته این نهاد، فعالان حقوق بشر در افغانستان با ارعاب، آزار و اذیت، تهدید و خشونت رو به رو هستند.

به گزارش سازمان ماموریت کمک سازمان ملل متحد در افغانستان، بیش از سه هزار و ۸۰۰ غیرنظامی در شش ماه نخست سال جاری در افغانستان کشته یا زخمی شده اند.

تاکنون ۹ دور از مذاکرات طالبان و آمریکا درباره صلح افغانستان برگزار شده است؛ مذاکرات صلحی که چندین ماه به درازا کشیده است اما کوچکترین نشانه ای از صلح را در این کشور به ارمغان نیاورده است. برخی تحلیلگران بر این باورند که آمریکا از مذاکره با طالبان تنها به دنبال منافع مالی و نظامی خود است.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала