گزارش و تحلیل

تلاش مقامات عربستان برای وارونه جلوه دادن واقعیات در زندان های این کشور

© AFP 2022 / Mandel Nganتلاش مقامات عربستان برای وارونه جلوه دادن واقعیات در زندان های این کشور
تلاش مقامات عربستان برای وارونه جلوه دادن واقعیات در زندان های این کشور - اسپوتنیک ایران
Telegram
محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی با اجرای نمایش‌های ساختگی در زندان‌های عربستان در تلاش است تا واقعیت‌ را برخلاف آنچه که هست، نشان دهد.

به گزارش اسپوتنیک ،  پایگاه خبری العهد در یادداشتی تحت عنوان قفس سرکوب سعودی ... اتاق‌های مرگی که برنامه‌های محمد بن سلمان را از بین نمی‌برند، نوشت: مقامات سعودی دیگر هیچ ابزاری برای استفاده از آن به منظور سر پوش گذاشتن بر پرونده بدنام و نقض حقوق‌بشری خود ندارند.

تصاویر مربوط به یورش‌ها، محدود کردن آزادی‌ها، خفقان، بازداشت‌ها و زندانی کردن (مخالفان)، نشانه‌هایی از قدرتی را به تصویر می‌کشد که اقدام به خونریزی و زندانی کردن مخالفان سیاسی خود کرده است. به این ترتیب در کمترین حالت می‌توان آنچه را از بوی تعفن و شکنجه‌هایی که در زندان‌های سعودی وجود دارد، به گوانتاناموی سعودی تشبیه کرد.

این یک واقعیت است که آثار بر جای مانده روی بدن زندانیان، بیانگر اقدامات ریاض در شنکجه زندانیان است، زندانیانی که در صورت خارج شدن از پشت دیوار‌های زندان، شرایط و وضعیت خود را بیان می‌کنند. بسیاری از اجساد مردگانی که از پشت دیوار‌های زندان بیرون آمده‌اند، وحشت شکنجه و تحقیر آنان را آشکار می‌سازد. به عنوان مثال تصاویر مربوط به شکنجه مکی العریض جوان عربستانی از ذهن مردم جهان پاک نمی‌شود. جسد این جوان تنها یک هفته پس از بازداشت توسط نیرو‌های امنیتی سعودی در قطیف در منطقه الشرقیه، به خانواده‌اش تحویل داده شد.

وجود این صحنه‌ها در زندان‌های سعودی موجب افرایش انتقاد‌های حقوق بشری علیه ریاض شده است، اما مقامات سعودی از زمان رسیدن محمد بن سلمان به مقام ولیعهدی، در صدد از بین بردن آن از طریق مطرح کردن ادعا‌ها و اقدامات ظاهری تحت عنوان اجرای اصلاحات هستند، اصلاحاتی که به نظر نمی‌رسد چیزی جز یک تصویر ظاهری باشد، تصویری که با واقیعت زندان‌ها سازگار نیست به ویژه با توجه به ابهام‌های فراگیر درباره ماهیت پرونده زندانیان و وضعیت بازداشتگاه‌ها در مراکز بازجویی‌های عمومی که بسیار بدنام هستند.

رسیدن محمد بن سلمان به مقام ولیعهدی با گسترش دامنه نفوذ او در ارکان مختلف قدرت همراه شد. محمد بن سلمان آوریل سال ۲۰۱۶، برنامه چشم انداز ۲۰۳۰ را اعلام کرد که به معنای اجرای اصلاحات در عربستان است. همزمان روند بازداشت‌های گسترده در کشور شامل نویسندگان، اندیشمندان، اصلاح طلبان، فعالان و مدافعان حقوق بشر و بقیه مخالفان آغاز شد. این امر بر اوج گیری قدرت شاهزاده جوان اثر منفی گذاشت و به این ترتیب شروع به تغییر و تلاش کرد صحنه‌های زندان‌ها را از طریق آنچه تحت عنوان برنامه «مدیریت زمان» نامیده می‌شود,‎ بر خلاف واقعیت‌های آن نشان دهد. ژوئیه گذشته در چارچوب اجرای برنامه مدیریت زمان در زندان‌ها، مراسم جشنی داخل زندان «ذهبان» در شهر جده که یکی از بدنام‌ترین زندان‌ها از نظر شکنجه و بدرفتاری با زندانیان است، برگزار شد هرچند مقامات سعودی برای از بین بردن این حقیقت تاریک، تلاش کردند واقیعت‌ها را برخلاف آنچه هست، نشان دهند.

مقامات با اجرای برنامه موسوم به مدیریت زمان تلاش کردند که نشان دهند زندانیان و بازداشت شدگان در معرض شکنجه و بدرفتاری قرار نمی‌گیرند و در مدت بازداشت، نه تنها حقوق آنان نقض نمی‌شود بلکه مسئولان زندان درمدت بازداشت زندانیان، برای رشد و ارتقای توانایی، استعداد و افزایش بهره وری آنان تلاش می‌کنند!

ریاض برای رسیدن به اهداف خود و تغییر فضای تاریک زندان‌ها و کتمان واقعیت ها، از افراد تاثیرگذار در جامعه و صاحب نظرانی که در چارچوب خفقان و سرکوب مخالفان بازداشت و زندانی شده بودند، استفاده کرد. پس از زندانی شدن این افراد، ریاض با استفاده از سرکوب، فشار، تهدید و ارعاب آنها، تلاش می‌کند از این زندانیان در جهت تامین منافع خود و نشان دادن تصاویری مغایر با واقعیت‌های موجود استفاده کند.

یک فعال مخالف سعودی که خواست نامش فاش نشود، به العهد گفت: اقدامات ریاض در چارچوب برنامه مدیریت زمان، چیزی جز تلاش محمد بن سلمان برای تبلیغ تصویری دروغین و غیر واقعی نیست که هیچ ارتباطی با واقعیت زندان‌ها ندارد. تردیدی نیست که اعمال فشار‌ها و تهدید‌ها علیه این زندانیان یا تهدید آنان به حضور در سلول‌ها انفرادی و تحمل شکنجه، با این هدف است تا زندانیان به عنوان ابزار‌های رژیم تبدیل شوند و حقایق را بر خلاف آنچه هست ‏، نشان دهند.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала