دیدار قریب‌الوقوع گروه 5 و ایران درباره معامله هسته‌ای

© Sputnik / Stanislav Filippov / ورود به گالری تصاویردیدار وین در باره معامله هسته‌ای ایران
دیدار وین در باره معامله هسته‌ای ایران - اسپوتنیک ایران
Telegram
نشست کشورهای «گروه 5» و ایران در رابطه با معامله هسته‌ای روز 28 ماه ژوئیه در وین برگزار می‌شود.

به گزارش اسپوتنیک، میخائیل اولیانوف نماینده دائمی روسیه در سازمان های بین‌المللی در وین اعلام نمود که  نشست کشورهای گروه 5 (روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان) و ایران در باره «برجام» در خصوص برنامه هسته‌ای ایران روز 28 ژوئیه در وین در سطح مدیران سیاسی برگزار خواهد شد.

ایران در سال 2015 در قالب توافقنامه هسته‌ای وین (برجام) پذیرفت که بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای خود را متوقف کند و طرف دیگر مذاکرات یعنی کشورهای موسوم به 1+5 (شامل5 عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد+آلمان) نیز قبول کردند که در مقابل این اقدام ایران، تحریم‌های وضع‌شده علیه این کشور را لغو کنند.

در تاریخ 8 مه، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خبر خروج واشنگتن از توافقنامه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را اعلام نمود. این توافقنامه موجب محدودیت در فعالیت های هسته ای ایران و جلوگیری از اقدامات یکجانبه آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا در تحریم های یک طرفه می باشد.

روابط واشنگتن و تهران پس از بیانات اخیر مقامات جمهوری اسلامی درباره متوقف کردن برخی از اقدامات در چارچوب برجام متشنج تر شده است. دیرتر حسن روحانی ، رئیس جمهور ایران 60 روز به کشورهای اروپایی عضو برجام مهلت داد تا طی این مدت تعهدات بانکی و نفتی خود در برابر جمهوری اسلامی را اجرا کنند. روحانی نامه هایی با این موضوع را برای رهبران بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین نوشت.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала