گزارش و تحلیل

اعتراض مجامع حقوقی به وضعیت شیخ زکزاکی

© AP Photo / Bebeto Matthewsاعتراض مجامع حقوقی به وضعیت شیخ زکزاکی
اعتراض مجامع حقوقی به وضعیت شیخ زکزاکی - اسپوتنیک ایران
Telegram
اعتراضات به وضعیت ناگوار شیخ زکزاکی رهبر شیعیان نیجریه همچنان در ایران ودیگر نقاط جهان ادامه دارد و معترضین از تجمع در مقابل دفتر سازمان ملل گرفته تا ارسال نامه های مختلف برای مجامع بین المللی تقاضای رسیدگی به وضعیت شیخ زکزاکی را دارند.

در این راستا موسسه حقوق بشر صلح زیبا جمهوری اسلامی ایران نامه ای را به دبیر کل سازمان ملل ارسال نموده که یک نسخه از آن در اختیار خبرگزاری اسپوتنیک در تهران نیز قرار گرفته.

بنا به گزارش خبرنگار اسپوتنیک در تهران متن نامه این سازمان مردم نهاد به شرح ذیل می باشد:

جناب آقای آنتونیو گوتیرش

دبیر کل سازمان ملل متحد

سلام علیکم

با شما که حسب وظایف قانونی به مثابه وکیل مدافع مکلف به دفاع از آرمانهای سازمان ملل متحد و سخنگویی برای منافع مردمان جهان می باشید باب گفتگو را می گشاییم.

مطابق فلسفه تشکیل شورای حقوق بشر سازمان ملل که هدفش اولویت بخشی و ارتقاء اعتبار بخشی به حقوق بشر بوده است، امیدوارم تاکنون گزارش جامعی از نقض فاحش حقوق بنیادین شیخ زگزاکی رهبر صلح جوی مسلمانان نیجریه را برای شما تهیه کرده باشند، اگر این گونه و بدون سیاست زدگی و گمراهی از وظایف ذاتی شورای حقوق بشر گزارش منصفانه و دقیقی تقدیم شما کرده باشد مطابق ماده ۹۹ منشور سازمان ملل شخص جنابعالی می بایست هرچه سریعتر شورای امنیت را متوجه به مخاطره افتادن صلح و امنیت بکنید.

دکتر حشمت الله فلاحت پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی - اسپوتنیک ایران
ایران به دلیل تجاوز پهپاد آمریکایی به سازمان ملل شکایت کند

شیخ صلح جوی مظلوم که میلیونها هوادار معتقد دارد درصورت تهدید جانش موجبات به مخاطره افتادن صلح و امنیت را فراهم میکند.

لذا نظر به وجود ظرفیت های قانونی وبین المللی در اختیار شما نظیر کمیساریای عالی حقوق بشر هرچه سریعتر از شخص کمیسر خانم میچل باچله بخواهید در راستای انجام وظایف قانونی درخصوص وضعیت جسمانی شیخ زگزاکی که حسب اخبار واطلاعات دقیق نهادها و ناظران مردمی حقوق بشر بین المللی دچار مسمومیت شدید به واسطه و جود سرب وکادمیوم بیش ازحد مجاز به طور خطرناک وکشنده در خون وی نسبت به تحقیق جدی دراین خصوص اقدام عاجل نمایند.

وضعیت جسمانی شیخ مظلوم در بند حکایت ازنقض تمامی حقوق اولیه یک انسان مطابق مواد ۱،۲،۹،۱٠،۵،۷ اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاقین دارد.

لذا شما در چارچوب وظایف محوله و در راستای صیانت از حقوق انسانی شیخ زگزاکی می بایست تمامی ظرفیتهای قانونی سازمان ملل را به کارگرفته و با اهتمام بر رعایت ماده ۱۴ اعلامیه و تبصره های آن لوفرض دولت نیجریه مدعی گناهکار بودن شیخ است بارعایت حقوق رویه ای بشر هرچه سریعتر به این جنایت هولناک پایان دهد.

وگرنه وضعیت کنونی شیخ نمادی از غیره واقعی بودن احترام حقوق بشر وشمولیت آن برای زمان و مکان و انسان بما هو انسان در دوره مدیریت جنابعالی ثبت خواهد شد.

یقینا همه نهادهای مردمی حقوق بشری سازمانهای غیر دولتی و سازمانهای بین دولتی که مطابق ساختار شورای حقوق بشر به عنوان ناظران این شورا موارد نقض حقوق بشر را از جمله نقض مستمر و مداوم حقوق شیخ زگزاکی را بارها از طرق متعارف به شما و شورای حقوق بشر گزارش و اعلام نموده اند،.

با آزاد اندیشی نمی توانند شاهد سیاست زدگی و توطيه بعضی اعضا که هیچ تناسبی با احترام به حقوق بشر ندارند باشد و از تمامی ظرفیت اجتماعی و حقوقی خود برای رسواکردن خائنان به ارزشهای انسانی بین المللی استفاده خواهند کرد.

اجازه ندهید صلح، امنیت و حقوق بشر که ستون های نظام ملل متحد هستند در سایه سکوت شما متزلزل شوند.

شما در طول سه سال دربند بودن شیخ زگزاکی که با اعمال وحشیانه ترین شکنجه ها علیه یک انسان می باشد می توانستید مبتنی بر ماده ۱۳ مقررات عمومی سازمان ملل با اجرای تيوری دیپلماسی آرام دبیر کل ، یک انسان و رهبر و مرید میلیونها انسان را نجات بدهید و شما در این خصوص به طور غیر قابل قبولی سکوت کردید.

موسسه حقوق بشر صلح زیبا که حسب ساختار ظاهری شورای عالی حقوق بشر می تواند در کنار سایر سازمانهای غیر دولتی حقوق بشری به عنوان احد از ناظران این شورا باشد به اتکای مستندات گروههای حقوق بشری و پزشکان معالج شیخ که به طور محدود و معدود موفق به دیدن ایشان شدند و نیز به استناد صحبتهای شیخ با خانواده خود که حکایت ازقصد دولت نیجریه در مسموم کردن شیخ را دارد ،از شما میخواهد هرچه سریعتر امکان رهایی شیخ و معالجه تخصصی ایشان را فراهم نمایید.

واکنش عربستان به گزارش سازمان ملل متحد در خصوص قتل خاشقجی - اسپوتنیک ایران
واکنش عربستان به گزارش سازمان ملل متحد در خصوص قتل خاشقجی

سکینه السادات پاد

معاون حقوقی موسسه حقوق بشر صلح زیبا جمهوری اسلامی ایران و وکیل پایه یک دادگستری

شایان ذکر است که شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر شیعیان نیجریه که بیش از 25 ملیون طرفدار دارد از دسامبر سال 2015 میلادی بازداشت بوده و دولت نیجریه هیچ اطلاعاتی در مورد وضعیت وی منتشر نمی کند.

در آن زمان نیروهای ارتش نیجریه به هیئت عزاداری شیعیان این کشور در حسینیه "بقیه‌الله" در شهر زاریا که به مناسبت شهادت امام رضا (ع) برگزار شده بود، حمله کردند که دست ‌کم پنج نفر کشته و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند.

به گزارش رسانه ها، این نیروها به فرماندهی رئیس ستاد ارتش نیجریه پس از وارد شدن به حسینیه، به روی عزاداران آتش گشودند.

گفته می‌شود شیخ زکزاکی رهبر جنبش اسلامی نیجریه در حال سخنرانی در مراسم بزرگداشت جان باختگان حمله تروریستی بوکوحرام بود که مورد حمله نظامیان قرار گرفتند.

بر اساس گزارش ها کاروان حامل رئیس ستاد ارتش نیجریه از این محل در حال گذر بود که بدلیل ازدحام جمعیت، کاروان نظامیان همراه وی از حرکت بازایستادند، امری که موجب شروع درگیری شد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала