ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

توضیحات نماینده ایران در سازمان ملل درباره سرنگونی پهپاد آمریکایی

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / cropped photoمجید تخت روانچی
مجید تخت روانچی - اسپوتنیک ایران
مجیدتخت روانچی گفت ما به دنبال جنگ نیستیم اما نمی‌توانیم نسبت به تجاوز به سرزمین‌مان در دریا‏، زمین و هوا بی‌تفاوت باشیم.

وزارت دفاع ایران حادثه پهپاد آمریکایی را تلاشی برای فشار بر مذاکرات اعلام کرد - اسپوتنیک ایران
وزارت دفاع ایران حادثه پهپاد آمریکایی را تلاشی برای فشار بر مذاکرات اعلام کرد
به گزارش اسپوتنیک، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت بر اساس ماده ۵۱ منشور سازمان ملل از کشورمان دفاع کردیم.
مجید تخت روانچی در گفت و گوی اختصاصی با خبرگزاری صداوسیما در سازمان ملل افزود بعد از تجاوز پهپاد آمریکایی به فضای جمهوری اسلامی ایران، ما نامه‌ای را به دبیرکل سازمان ملل و رئیس دوره ای شورای امنیت فرستادیم.
وی افزود در این نامه ادله حقوقی جمهوری اسلامی برای اثبات این اقدام تجاوزکارانه و تحریک کننده آورده شده است.
تخت روانچی‌ گفت طبق مفاد ذیربط منشور ملل متحد تاکید کردیم پس از اخطارهای رادیویی به پهپاد آمریکایی که با بی توجهی همراه شد، ما متوجه شدیم این پهپاد وارد فضای جمهوری اسلامی شده است.
سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل تصریح کرد پس از اخطار و بر اساس ماده ۵۱ منشور ملل متحد که حق دفاع مشروع کشورها از خود را بیان کرده است ما به ساقط کردن این پهپاد اقدام کردیم.
تخت روانچی افزود به دبیرکل نوشتیم ما به دنبال جنگ نیستیم اما نمی توانیم نسبت به تجاوز به سرزمین مان در دریا ‏، زمین و هوا بی تفاوت باشیم.
وی گفت از جامعه بین المللی می خواهیم که اقدامات لازم را صورت دهد تا جلوی این گونه تخلفات آمریکا و اقدامات غیر قانونی آمریکا گرفته شود.
تخت روانچی اضافه کرد ما نامه را به دبیرکل فرستادیم و این نامه در دبیرخانه سازمان ملل بررسی می شود و در گفت و گو های آینده با مقامات سازمان ملل آن را دنبال خواهیم کرد. چون یک موضوع جدی برای ماست و نمی توانیم نسبت به آن بی تفاوت باشیم و براساس منشور ملل متحد از حق خود دفاع خواهیم کرد.
نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت ما به طور مشخص مختصات نقطه ای که این پهپاد هدف حمله قرار گرفته آورده ایم که کاملا مشخص است در فضای سرزمینی جمهوری اسلامی ایران بوده است.
در نخستین ساعات بامداد 20 ژوئن، یک فروند پهپاد جاسوسی «گلوبال هاوک» آمریکا بعد از تجاوز به حریم سرزمینی جمهوری اسلامی ایران در منطقه روبه‌روی کوه‌مبارک استان هرمزگان، هدف آتش پدافند نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گرفت و سرنگون شد.
دیرتر فرماندهی مرکزی نیروهای مسلح آمریکا اعلام کرد که سامانه دفاع ضد موشکی ایران پهپاد آمریکایی را بر فراز آبهای تنگه هرمز و حریم هوایی بین‌المللی هدف قرار داده است.

 

 

 

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала