ثبت نام با موفقیت انجام شد!
را دنبال کنید لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل

معافیت طولانی عراق برای وارد کردن برق از ایران

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / معافیت طولانی عراق برای وارد کردن برق از ایران
معافیت طولانی عراق برای وارد کردن برق از ایران  - اسپوتنیک ایران
واشنگتن معافیت طولانی مدتی را برای عراق به منظور وارد کردن برق ایران وضع کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد واشنگتن یک معافیت 120 روزه به عراق صادر کرد که به این کشور اجازه می‌دهد برای مقابله با کمبود نیرو، به واردات برق و گاز طبیعی ایران ادامه دهد.

تمدید معافیت عراق از تحریم واردات گاز ایران  - اسپوتنیک ایران
تمدید معافیت عراق از تحریم واردات گاز ایران

این معافیت‌ها به تدریج از معافیت 45 روزه‌ای که آمریکا در نوامبر و همزمان با آغاز تحریم‌های انرژی علیه ایران صادر کرده بود طولانی‌تر می‌شوند. عراق پس از معافیت 45 روزه، دو معافیت متوالی 90 روزه دریافت کرده بود که مدت آخرین معافیت هفته جاری به پایان می‌رسد.

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد انتظار دارد عراق به تلاش برای کاهش وابستگی به تأمین برق از ایران ادامه دهد.

عراق برای تأمین خوراک شبکه برق خود به واردات گاز ایران به شدت وابسته است. واردات گاز و برق حدود یک سوم از تقاضای این کشور برای 14000  مگاوات را تشکیل می‌دهد. در ماه‌های تابستان که از ژوئن آغاز می‌شود و دمای هوا در عراق افزایش پیدا می‌کند، تقاضا در شبکه به 24000 مگاوات در روز می‌رسد.

کمبود نیرو سال گذشته باعث اعتراضات هزاران نفر از مردم در منطقه نفت خیز جنوب این کشور شد و اختلالات و درگیری‌های گسترده با نیروهای امنیتی را به بار آورد. بسیاری برای دور دیگر اعتراضات در تابستان امسال آماده می‌شوند.

بر اساس گزارش پلاتس، هر بار که مهلت معافیت از تحریم‌ها به پایان رسیده است واشنگتن از بغداد درخواست کرده است نشانه‌های کاهش وابستگی به واردات انرژی ایران مانند توسعه بخش نیرو و گاز خود را نشان دهد. واشنگتن از عراق خواسته است این کار را با امضای قراردادهایی با شرکت‌های آمریکایی انجام دهد.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала