ترامپ برای آغاز جنگ با ایران نیازی به اجازه کنگره نخواهد داشت

© AP Photo / Evan Vucciترامپ برای آغاز جنگ با ایران نیازی به اجازه کنگره نخواهد داشت
ترامپ برای آغاز جنگ با ایران نیازی به اجازه کنگره نخواهد داشت - اسپوتنیک ایران
Telegram
کمیته امور خارجی مجلس سنای کنگره امریکا دیروز پیشنهاد سناتورهای دموکرات را رد کرد که خواستار آن بودند که اجرای عملیات جنگی علیه ایران بدون اجازه قانونگذاران امریکایی نباشد.

پمپئو: ایران به هیچ کدام از 12 خواسته آمریکا عمل نکرده است - اسپوتنیک ایران
پمپئو: ایران به هیچ کدام از 12 خواسته آمریکا عمل نکرده است
به گزارش اسپوتنیک، این مطلب را کریس مرفی، سناتور دموکرات (از ایالت کنتوکی) در توئیتر خود اطلاع داد.
وی نوشت 13 سناتور به پیشنهاد عدم تامین بودجه هرگونه عملیات نظامی علیه ایران بدون دریافت مجوز از کنگره آمریکا رأی مخالف دادند و فقط 9 عضو کمیته امور خارجی مجلس سنای کنگره امریکا با این پیشنهاد موافق بودند.
مرفی و تام یودول، سناتور دموکرات دیگر آمریکایی در گفتگو با خبرنگاران گفتند قصد دارند پیشنهاد خود را به عنوان ماده اصلاحی در یکی از لوایح قانونی مورد بررسی کمیته امور خارجی درباره سوریه دوباره مطرح سازند تا "از آغاز جنگ با ایران بدون موافقت قانوننگذاران" جلوگیری شود.

پیشتر آمریکا در شرایط متشنج شدن اوضاع در اطراف ایران دستکم هفت کشتی جنگی را در خلیج فارس یا در نزدیکی آن مستقر کرده و سامانه های موشکی پاتریوت را به منطقه منتقل کرده بود.
پنتاگون اعلام کرده است این تسلیحات در پاسخ به نشانه های سطح بالای آمادگی ایران برای اجرای عملیات تهاجمی علیه امریکا و جهت دفاع از منافع ایالات متحده به منطقه اعزام شده اند.
این درحالی است که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به سرپرست وزارت دفاع این کشور پاتریک شاناهان اعلام کرده بود نمی خواهد با ایران بجنگد. ترامپ ابراز اطمینان کرده بود که ایران به زودی در واکنش به سیاست قوی خاورمیانه ای دولت آمریکا، مذاکره با آمریکا را آغاز کند. در عین حال آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران نیز اعلام کرده کشورش نمی خواهد با امریکا بجنگد.
روابط واشنگتن و تهران پس از بیانات اخیر مقامات جمهوری اسلامی درباره متوقف کردن برخی از اقدامات در چارچوب برجام متشنج تر شده است. دیرتر حسن روحانی ، رئیس جمهور ایران 60 روز به کشورهای اروپایی عضو برجام مهلت داد تا طی این مدت تعهدات بانکی و نفتی خود در برابر جمهوری اسلامی را اجرا کنند. روحانی نامه هایی با این موضوع را برای رهبران بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین نوشت.
فرماندهان ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران بارها تهدید کرده اند که می توانند در شرایطی تنگه هرمز را مسدود کنند.
روند رو به وخامت گرائیدن روابط امریکا و ایران پس از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ آغاز شده است. رئیس جمهور امریکا ایران را به برهم زدن ثبات در منطقه و حمایت از تروریسم جهانی متهم می کنند. رهبران ایران در پاسخ ضمن رد این اتهامات قول داده اند در برابر فشار واشنگتن تسلیم نشده و به دنبال کردن خط مشی سیاسی مستقل خود ادامه دهند.

 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала