ارزیابی اقدامات آمریکا علیه ایران از سوی مقام روس

© Sputnik / Sergey Guneevارزیابی اقدامات آمریکا علیه ایران از سوی مقام روس
ارزیابی اقدامات آمریکا علیه ایران از سوی مقام روس - اسپوتنیک ایران
Telegram
سرگئی ناریشکین، رئیس سازمان اطلاعات خارجی روسیه معتقد است اوضاع در اطراف ایران طبق سناریوی خطرناکی پیشرفت می کند و طرفهای درگیر باید جلوی احساسات خود را بگیرند.

مصاحبه ظریف با سی ان ان : تهدید علیه ایران جواب نمی دهد - اسپوتنیک ایران
مصاحبه ظریف با سی ان ان : تهدید علیه ایران جواب نمی دهد
به گزارش اسپوتنیک، سرگئی ناریشکین در پاسخ به سوالات خبرنگاران در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، محل برگزاری نشست شورای روسای سازمان های امنیتی و اطلاعاتی کشورهای عضو اتحادیه کشورهای مستقل همسود ضمن بیان این مطلب، اوضاع فعلی را که دلیل اصلی آن بقول وی خروج امریکا از برجام است، بسیار نگران کننده نامیده و گفت:" در چنین وضعی احساسات آنی برخی از رهبران سیاسی نباید بر عقل سلیم، بررسی هشیارانه وضع موجود و نتیجه گیریهای هشیارانه در اینباره غلبه کند که در صورت گرفته شدن تصمیمات عجولانه اوضاع در چه مسیر خطرناکی می تواند پیشرفت کند".
یاداور می شود که امروز اعلام شد پنتاگون در شرایط تنش با ایران طرح اعزام چند هزار سرباز دیگر به خاورمیانه را به کاخ سفید عرضه خواهد کرد.
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس سخن بر سر اعزام ده هزار نفر نظامی است.
طبق اطلاعات منابع فاکس نیوز، همچنین صحبت بر سر استقرار گردان های سامانه های موشکی دفاع هوایی پاتریوت و کشتی های جنگی است.
طوری که اطلاع می دهند هنوز تصمیم نهایی گرفته نشده و معلوم نیست که کاخ سفید بخشی از طرح های پنتاگون را به تصویب برساند یا همه آنها را.
خود وزارت دفاع آمریکا هنوز درخواست خود از کاخ سفید را مورد تفسیر قرار نداده است.
پیشتر آمریکا در شرایط متشنج شدن اوضاع در اطراف ایران دستکم هفت کشتی جنگی را در خلیج فارس یا در نزدیکی آن مستقر کرده و سامانه های موشکی پاتریوت را به منطقه منتقل کرده بود.
پنتاگون اعلام کرده است این تسلیحات در پاسخ به نشانه های سطح بالای آمادگی ایران برای اجرای عملیات تهاجمی علیه امریکا و جهت دفاع از منافع ایالات متحده به منطقه اعزام شده اند.
این درحالی است که پیشتر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به سرپرست وزارت دفاع این کشور پاتریک شاناهان اعلام کرده بود نمی خواهد با ایران بجنگد. ترامپ ابراز اطمینان کرده بود که ایران به زودی در واکنش به سیاست قوی خاورمیانه ای دولت آمریکا، مذاکره با آمریکا را آغاز کند. در عین حال آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران نیز اعلام کرده کشورش نمی خواهد با امریکا بجنگد.
روابط واشنگتن و تهران پس از بیانات اخیر مقامات جمهوری اسلامی درباره متوقف کردن برخی از اقدامات در چارچوب برجام متشنج تر شده است. دیرتر حسن روحانی ، رئیس جمهور ایران 60 روز به کشورهای اروپایی عضو برجام مهلت داد تا طی این مدت تعهدات بانکی و نفتی خود در برابر جمهوری اسلامی را اجرا کنند. روحانی نامه هایی با این موضوع را برای رهبران بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین نوشت.
فرماندهان ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران بارها تهدید کرده اند که می توانند در شرایطی تنگه هرمز را مسدود کنند.
روند رو به وخامت گرائیدن روابط امریکا و ایران پس از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ آغاز شده است. رئیس جمهور امریکا ایران را به برهم زدن ثبات در منطقه و حمایت از تروریسم جهانی متهم می کنند. رهبران ایران در پاسخ ضمن رد این اتهامات قول داده اند در برابر فشار واشنگتن تسلیم نشده و به دنبال کردن خط مشی سیاسی مستقل خود ادامه دهند.

 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала