ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

قدرت نمایی بانک مرکزی ایران برای مبارزه با تلاش های آمریکا

© Fotolia / Pakhnyushchyyقدرت نمایی بانک مرکزی ایران برای مبارزه با تلاش های آمریکا
قدرت نمایی بانک مرکزی ایران برای مبارزه با تلاش های آمریکا - اسپوتنیک ایران
بانک مرکزی ایران تلاش های آمریکا برای فشار بر بازار ارز ایران را خنثی کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، ریزش چشم‌گیر قیمت‌ها در بازار ارز، صرافی‌های بانکی و بانک‌ها درحالی از صبح امروز شدت گرفته که بازاری‌ها دلایل مختلفی را برای این کاهش قیمت‌ها اعلام می کنند.

تاثیر متغیرهای سیاسی بر روی نرخ ارز در ایران - اسپوتنیک ایران
تاثیر متغیرهای سیاسی بر روی نرخ ارز در ایران

اما مهمترین و البته اصلی ترین علت کاهش قیمت دلار در بازار ارز ایران، به سیاست بانک مرکزی در حوزه درهم مربوط می شود؛ حضور پُر قدرت بانک مرکزی از چند روز قبل در بازار درهم موجب شده تا بازار ارز شاهد اُفت قیمت‌ها باشد.

برخی از فعالان اقتصادی می گویند: میزان مداخله بانک مرکزی در روزهای اخیر قابل مقایسه با هیچ زمان دیگری نیست؛ بانک مرکزی این روزها با قدرت خاصی وارد بازار شده است.

یکی از کهنه‌کارهای بازار ارز به خبرنگار تسنیم گفت: بعد از فشار آمریکایی در بازار درهم در فروردین 98 تصور این بود که التهاب شدیدی در قیمت‌ها داشته باشیم ولی اتفاقات اخیر نشان می‌دهد که نه تنها بانک مرکزی تحت تاثیر فشار امریکایی‌ها ضعیف نشد بلکه با قدرت بیشتری در بازار حاضر شد.

قبلاً تمرکز بانک مرکزی بیشتر روی بازار نقد بود ولی با تغییر سیاست و افزایش تمرکز بر بازار درهم، کنترل قیمت‌ها بیشتر از قبل در اختیار بانک مرکزی قرار گرفت.

بد نیست یادآور شویم که هر روز صبح نرخ تبدیل درهم امارات (ارز کاملاً الصاق شده به دلار آمریکا) به ریال ایران در بازار دبی به دست می‌آید. در تهران بر اساس خروجی نرخ فوق، نرخ فردایی دلار تهران محاسبه می‌شود و بعد نرخ نقد تهران از روی نرخ فردایی به دست می‌آید. این همان فرایندی است که هر روز صبح تا قبل از ظهر، تکرار می‌شود و شما وقتی قبل از تکمیل فرآیند به صرافی می روید صراف به شما می‌گوید: «نرخ امروز درنیامده است».

اما دلیل جانبی دیگری نیز موجب کاهش قیمت ها در بازار ارز شده است، بازاری‌ها می گویند کاهش تصور افراد از تنش امنیتی در منطقه نیز منجر به کاهش قیمت‌ها در این بازار شده است.

در روزهای اخیر تنش‌های منطقه‌ای و اظهارنظرهای چهره‌های سیاسی موجب شده تا بازار تحت تاثیر این اخبار با نوسان همراه شود؛ عده ای در بازار بر طبل جنگ منطقه ای می کوبیدند و عده ای هم با همین بهانه‌ها سعی در تشدید تنش قیمتی در بازار داشتند. اما بنظر می‌رسد اطمینان از برقراری آرامش در منطقه، فضا را تغییر داده و بزودی شاهد برقراری آرامش بیشتر در بازار خواهیم بود.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала