غیرمجاز بودن موضع آمریکا در رابطه با ایران

© Sputnik / Alexei Filippov / ورود به گالری تصاویرژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه
ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه - اسپوتنیک ایران
Telegram
فرانسه معتقد است که موضع آمریکا در رابطه با افزایش فشار بر ایران غیر قابل پذیرش است.

به گزارش اسپوتنیک، ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه معتقد است که موضع غلط آمریکا در خصوص افزایش فشار بر ایران را نمی توان پذیرفت.

وی در اجلاس شورای اتحادیه اروپا در بروکسل گفت:«ما با همکاران خود از بریتانیا و آلمان و موگرینی وزیر امور خارجه اتحادیه اروپا دیدار می کنیم تا به بررسی اوضاع مرتبط با ایران بپردازیم. البته اعلامیه رهبری ایران در رابطه با برجام، نگران کننده است. اینکه آمریکا فشارها علیه ایران را تشدید می کند باعث وخامت اوضاع می شود. ما مخالف تحریم ها هستیم. ما در اینباره صحبت می کنیم. همچنین این نوع اولتیماتوم جایز نیست.

سخنان ظریف در مسکو در خصوص برجام - اسپوتنیک ایران
سخنان ظریف در مسکو در خصوص برجام+ ویدیو

ما همراه همتایان خود برای چگونگی حفظ برجام بحث می کنیم. ما امیدواریم این موضوع را با مایک پمپئو وزیرامورخارجه بررسی کنیم. مهم آن است که موضع اروپا در رابطه با این موضوع واحد باشد».

رئیس جمهور ایران در سالگرد خروج آمریکا از برجام، در روز 8 ماه مه، اعلام کرد که بخشی از فعالیت‌ هسته‌ای که پس از توافق هسته‌ای ایران متوقف شده بود از سر گرفته می‌شود و مقامات اتحادیه اروپا در جریان این تصمیم قرار گرفته‌اند. این تعهدات توقف فروش اورانیوم غنی شده و آب سنگین به دیگر کشورها به مدت 60 روز را دربرمی گیرد. به گفته روحانی، مفاد 26 و 36 توافق هسته‌ای این حق را به ایران می دهد. افزون برآن ایران یک مهلت 60 روزه به دیگر امضا کنندگان توافق هسته ای می دهد تا برای حفظ آن دست به اقدامات مشخصی بزنند و تعهدات خود را رعایت کنند.

ایران در سال 2015 در قالب توافقنامه هسته‌ای وین (برجام) پذیرفت که بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای خود را متوقف کند و طرف دیگر مذاکرات یعنی کشورهای موسوم به 1+5 (شامل5 عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد+آلمان) نیز قبول کردند که در مقابل این اقدام ایران، تحریم‌های وضع‌شده علیه این کشور را لغو کنند.

در تاریخ 8 مه، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خبر خروج واشنگتن از توافقنامه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را اعلام نمود. این توافقنامه موجب محدودیت در فعالیت های هسته ای ایران و جلوگیری از اقدامات یکجانبه آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا در تحریم های یک طرفه می باشد.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала