ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

خروج ایران از برجام تقصیر آمریکاست

© Sputnik / Alexey Vitvitsky / ورود به گالری تصاویرخروج ایران از برجام به تقصیر آمریکا
خروج ایران از برجام به تقصیر آمریکا - اسپوتنیک ایران
مکرون:اگر ایران از برجام خارج شود، آمریکا مسئول خواهد بود.

به گزارش اسپوتنیک، امانوئل مکرون در کنفرانس مطبوعاتی مرتبط با نتایج اجلاس غیررسمی رهبران کشورهای اروپایی در رومانی اعلام کرد که اگر ایران از برجام خارج شود، آمریکا و نه اروپا مسئول خواهد بود.

وی گفت:«ایران هنوز از این موافقتنامه خارج نشده است. اما اگر تهران از برجام خارج بشود، آمریکا مسئول خواهد بود. نباید نقش‌ها را با هم قاطی بکنیم و بگوئیم اروپا مقصر است. اما به نظر من، ما باید  بهمراه یکدیگر تلاش ورزیم تضمینات بیشتری در مقایسه با توافق 2015 در مسائل مختلف بدست آوریم. بهرترتیبی شده باید از بروز تشنج و تشدید اوضاع در این رابطه جلوگیری کرد».

توان ایران برای افزایش غنی سازی اورانیوم - اسپوتنیک ایران
توان ایران برای افزایش غنی سازی اورانیوم

ایران در سالگرد خروج آمریکا از «برجام» توقف اجرای بعضی تعهدات خود در برجام را اعلام کرد، از جمله آنچه به ذخایر اورانیوم غنی شده و آب سنگین مربوط می شود. تهران اعلام کرد که موظف نیست این محدودیت ها را رعایت کند.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران اعلام نمود که 60 روز به کشورهای اروپایی برای انجام مذاکرات مهلت می دهد. این خبر به اطلاع کشورهای فرانسه، بریتانیا، آلمان، چین و روسیه رسانده شد.

ایران در سال 2015 در قالب توافقنامه هسته‌ای وین (برجام) پذیرفت که بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای خود را متوقف کند و طرف دیگر مذاکرات یعنی کشورهای موسوم به 1+5 (شامل5 عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد+آلمان) نیز قبول کردند که در مقابل این اقدام ایران، تحریم‌های وضع‌شده علیه این کشور را لغو کنند.

در تاریخ 8 مه، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خبر خروج واشنگتن از توافقنامه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را اعلام نمود. این توافقنامه موجب محدودیت در فعالیت های هسته ای ایران و جلوگیری از اقدامات یکجانبه آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا در تحریم های یک طرفه می باشد.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала